Ura e Abazovic vajtoi operacionin ‘Oluja’ që çliroi Kroacinë nga Serbia, ‘është një servil i Vucic’ ishte reagimi

Të enjten ishte përvjetori i 27’të i operacionit ‘Stuhia’ të ushtrisë kroate që çliroi pjesët e okupuara nga forcat serbe në Kroaci që afroi fundin e luftës mes ish republikave jugosllave. Organizatat politike e kryeministrit malazias Abazovic e përkujtoi atë duke e vajtuar suksesin e saj, transmeton Gazeta Metro.

Të enjten në konton e nismës Ura ishte përkujtuar operacioni ushtarak Oluja nga organizimi politik që i prin Dritan Abazovic, që ishte përfshirë në një kontroversë në përkujtimin e Masakrës së Srebrenicës këtë verë ku kishte relativizuar atë duke tentuar të anashkalojë kryesit e krimit çnjerëzor. Ai kishte kërkuar falje por qëndrimi i tij nxiti reagime të ashpra ndaj tij si një lajkatar ndaj qeverisë serbe të Vucic.

I ngjasonte fjalimit të Abazovic edhe shkrimi i Ura për ‘Oluja’ të enjten duke theksuar ‘viktimat pafajshme’ dhe politikat që nxisin urrejtje e tensione nacionale për konflikte të reja.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu