Urdhri i kryeministrit për të kënduar himnin kombëtar në shkolla i ndan shqiptarët, duke e quajtur “nacionalizëm idiot”

Jo të gjithë njerëzit në Shqipëri e kanë mirëpritur urdhrin e kryeministrit Edi Rama që nxënësit e shkollave të këndojnë himnin kombëtar në një ambient ceremonial një herë në javë, transmeton InfoShqip.

Një kritik e ka quajtur atë “nacionalizëm idiot”, ndërsa të tjerë e shohin atë si pjesë të përpjekjes së Ramës për të futur nacionalizmin në politikën e tij në një kohë kur ai është nën sulm për korrupsion të dyshuar.

Rama, i cili ka flirtuar më parë me nacionalizmin që kur mori pushtetin gati një dekadë më parë, përdori 17 janarin, 555-vjetorin e vdekjes së heroit kombëtar Skënderbeu, për të bërë njoftimin.

“Mirëmëngjes, me ‘Himnin e Flamurit’ që këndohet nga të gjithë nxënësit e shkollave, sot në 555 vjetorin e vdekjes së heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti SKANDERBEG, dhe me vendim që himni të të këndohet në çdo shkollë çdo fillim të javës, ju uroj një ditë të mbarë”, shkruan Rama në një video në Facebook, ku shfaqen nxënësit duke kënduar.

Lea Ypi, një shqiptare nga London School of Economics, LSE, e quajti nismën “nacionalizëm idiot”.

“Është e qartë se ajo që botës i duhet tani është më shumë nacionalizëm idiot,” komentoi ajo në Twitter.

Ajo që duhet të bëhet e detyrueshme në shkolla është edukimi feminist dhe ekologjik, jo nacionalizmi,” pranoi Gresa Hasa, një aktiviste për të drejtat e njeriut në Tiranë.

Skënderbeu vdiq në vitin 1468 pas një jete të kaluar duke luftuar pushtimin osman në Ballkan. Legjenda e tij ka frymëzuar nacionalizmin në Shqipëri që në shekullin e 19-të.

Gjatë epokës komuniste, kulti i tij u zhvillua më tej. Dokumentet historike tregojnë se si propagandistët e epokës komuniste e përshëndetën Skënderbeun si një shabllon për kultin e diktatorit komunist Enver Hoxha. Akademia e Shkencave theksoi mosmarrëveshjet e tij me Vatikanin për të paraqitur një figurë jofetare në një kohë kur regjimi komunist po e nxirrte fenë jashtë ligjit.

Gjatë asaj kohe, fëmijët në Shqipëri inkurajoheshin t’u bashkoheshin grupeve të të rinjve me uniforma të mirëpërcaktuara dhe ceremoni militariste.

Rama, i cili prej disa vitesh ka kultivuar një pamje plak-shtetari me mjekër të bardhë të parregullt, ishte vlerësuar nga një prej ministrave të tij si “Skënderbeu i ri”.

Është dëgjuar edhe një kryetar bashkie që e quajti atë Komandant, që ishte termi i përdorur në kohën e komunizmit për diktatorin Hoxha, duke ngritur shqetësime për rikthimin e kulteve të personalitetit në politikën e vendit./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu