Varhelyi: Do të lëvizim çdo gur për të gjetur zgjidhje në mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë

“Unë nuk jam për baste, unë jam për punë. Për sa kohë ekziston mundësia më e vogël, do të vazhdoj të punoj. Nga këtu po nisem për në Sofje dhe do të vazhdoj të punoj për zgjidhje në qershor”.

Këtë e tha komisioneri për zgjerim i BE-së Oliver Varhelyi, i pyetur nëse Maqedonia ka mundësi në samitin e ardhshëm të BE-së pas dy javësh për të marrë datë për hapjen e negociatave, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Ai informoi se janë duke punuar së bashku me presidencën franceze.

“Dua t’ju them se nuk do të lëmë asnjë gur pa lëvizur për të arritur zgjidhje. Franca është e përkushtuar. Presidenti Macron është i përfshirë personalisht në këtë. Të gjithë duan rezultat të pranueshëm për të dyja vendet dhe me të cilin mund të shkojmë më tej dhe të mbajmë konferencën e parë ndërqeveritare dhe të vazhdojmë me procesin e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut drejt BE-së”, tha Varhelyi në një intervistë për TV Sitel./Telegrafi/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu