Vigemark: Situata në veri të Kosovës është shumë e brishtë, njerëzit janë të frikësuar

Shefi i Misionit të Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë – EULEX, Lars Gunnar Vigemark, situatën e sigurisë në veri të Kosovës, të krijuar pas braktisjes së institucioneve nga serbët e Kosovës, e ka vlerësuar si “shumë të brishtë”, njoftoi korrespondenti i MIA-s, transmeton InfoShqip.

Pas vizitës së sotme në zonën ku jeton popullata shumicë serbe, Vigemark ka shkruar në Twitterin e tij se popullata atje ka frikë nga zhvillimi i mundshëm i ngjarjeve pas zbatimit të paralajmëruar, prej 21 nëntorit, të vendimit të Qeverisë në Prishtinë për ndëshkimin e atyre. i cili nuk do t’i ndërrojë targat e regjistrimit të lëshuara nga Serbia me targa me emërtimin RKS, gjegjësisht Republika e Kosovës.

Pas takimeve që kam pasur në Severna Mitrovicë me liderët politikë, organizatat e shoqërisë civile dhe njësinë policore të EULEX-it të sapo krijuar, është e qartë se gjendja e sigurisë është shumë e brishtë dhe se popullata vendase është e frikësuar. EULEX-i do të vazhdojë të monitorojë situatën dhe kërkon nga të gjithë të tregojnë përmbajtje maksimale“, ka shkruar Wigemark.

Në fund të javës së kaluar EULEX-i njoftoi se Njësia Speciale e Policisë në kuadër të atij misioni është përforcuar me një njësi rezervë prej 23 karabinierësh të xhandarmërisë italiane.

Serbët e Kosovës janë larguar nga institucionet shtetërore dhe lokale në Kosovë që nga 5 tetori, pasi qeveria e Albin Kurtit vendosi të vendosë sanksione ndaj atyre që nuk zëvendësojnë serbishten me targa të Kosovës.

Që nga fillimi i këtij muaji, organet ligjzbatuese kanë marrë vërejtje për personat që nuk kanë ndërruar targat dhe nga data 21 nëntor, sipas vendimit të qeverisë, do të fillojnë të shqiptohen gjoba. Kjo masë është paraparë të zgjasë deri më 21 prill, kur do të fillojë zbatimi i plotë i ligjit, përkatësisht do të ndalohet qarkullimi i automjeteve me targa ilegale të lëshuara nga Serbia.

Partia më e madhe e serbëve të Kosovës, Lista Srpska, ka bërë të ditur se në momentin që do të fillojë shqiptimi i dënimeve, do të fillojë “rezistencën e ashpër” kundër autoriteteve në Prishtinë./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu