VMRO-DPMNE vazhdon të kërkojë dorëheqjen e Bujar Osmanit dhe Mariçiqit

“Edhe pas dy ditëve heshtje nga Kovaçevski, Osmani dhe Mariçiq se kush ka bërë, kur ka bërë dhe çfarë sulmi hibrid ka pasur në Maqedoni”, akuzon VMRO-DPMNE në deklaratën e saj partiake.

VMRO-DPMNE theksoi se nëse duke defokusuar opinionin me sulmin e pretenduar hibrid në vend, Kovaçevski, Osmani dhe Mariçiq duan t’i shpëtojnë përgjegjësisë për debaklin e plotë në negociatat me BE-në dhe proceset e rrënuara përgjithmonë të negociatave.

“Gënjeshtrat dhe manipulimet se nuk e kishin parë apo nuk e kishin marrë propozimin francez, u shembën si kullë letrash, ndaj nën presionin e qytetarëve dhe VMRO-DPMNE-së, Kovaçevskit iu desh të tërhiqej dhe të luante një patriot të shqetësuar. Qytetarët e dinë mirë se për më shumë se 6 muaj këtë propozim të dëmshëm që shkatërron të gjitha interesat dhe pozitat shtetërore, është negociuar dhe negociuar nga Dimitar Kovaçevski, Bujar Osmani dhe Bojan Mariçiq, por për shkak të ngjarjeve në Bullgari dhe zbardhjes së të gjithë propozimit në Maqedonia duhej të hiqte dorë nga pozicioni i pabesë. U zbardh i gjithë plani i qeverisë së LSDM-së dhe BDI-së. Përgjegjësi dhe dorëheqje për Bujar Osmanin dhe Bojan Mariçiqin për rrëzimin e pozitës kombëtare maqedonase, si dhe prishjen e pozitave negociuese me BE-në. Zgjedhjet janë zgjidhja e vetme për të dalë nga kjo politikë katastrofike e LSDM-së dhe BDI-së në procesin e negociatave”, thonë nga partia opozitare maqedonase.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu