Vuçiq: Duam paqe me boshnjakët! Republika Srpska mund të mbështetet te Serbia

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq deklaroi se serbët nuk duhet të kenë turp për dallimet e tyre dhe se Republika Srpska gjithmonë mund të mbështetet te Beogradi.

“Ne nuk duhet të kemi turp për dallimet tona. Pra, kemi shumë dallime politike, kemi dallime edhe në besime të tjera, por duke i respektuar ato dallime mund të krijojmë bashkësi dhe unitet.

Njerëzit e vunë re këtë, ne jemi të sigurt, por ia dolëm për të kapërcyer atë që ishte në kohën e Millosheviqit, sanksionet, qëndrime, mendime të ndryshme – nuk e kemi më në marrëdhëniet mes Serbisë dhe Republikës Srpska”, u shpreh ai, shkruan Euronews Serbia.

Vuçiq theksoi se ka respekt dhe mirëkuptim për faktin se po flitet për të njëjtët njerëz që jetojnë në vende të ndryshme.

Kreu i shtetit serb theksoi se Serbia respekton dhe dëshiron paqen edhe me boshnjakët.

“Unë dua t’u them edhe boshnjakëve, t’i respektojmë ata, ne duam të vazhdojmë të jetojmë në paqe. Ne duam të ndërtojmë, të lidhemi, të shohim se çfarë mund të bëjmë për të kapërcyer vështirësitë dhe do të ketë këtë dimër“, shtoi Vuçiq.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu