Vuçiq: Hyrja e Serbisë në BE do të jetë një proces shumë i ndërlikuar

Nëse do të ishte në Budapest dhe Vjenë, Serbia do të kishte shanse shumë më të mëdha për t’u bërë më shpejt pjesë e BE-së dhe ky nuk do të ishte një proces i lehtë, por shumë i ndërlikuar, tha presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq pas takimit me kryeministrat austriak dhe hungarez Karl Neuhammer dhe Viktor Orban, transmeton InfoShqip.

Orban tha se Serbia “duhej të pranohej dje sepse sot do të kishim një situatë shumë më të lehtë”.

Por Hungaria nuk mund ta përfundojë këtë çështje në BE, por ne mund të krijojmë një koalicion që do të mbështesë zgjerimin,” tha ai.

Nehamer theksoi se mbështetja austriake reflektohet në dy këndvështrime, e para prej të cilave është bashkëpunimi bilateral me Serbinë. Një dimension tjetër, shtoi ai, është BE-ja dhe shton se Komisioni Evropian po kontrollon progresin në procesin e anëtarësimit./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu