Vuçiq: Lajçak, Pletner dhe Boni propozuan një “armaturë” të re për negociatat në Bruksel me synimin për një zgjidhje përfundimtare

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha sot se përfaqësuesi special i BE-së për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Miroslav Lajçak dhe këshilltarët për politikën e jashtme dhe të sigurisë të Francës dhe Gjermanisë, Emmanuel Bonn dhe Jens Pletner, propozuan një “armaturë” të re të negociatave në Brukseli, i cili duhet të çojë në një “zgjidhje të afërt dhe përfundimtare” të problemeve që lidhen me Kosovën, transmeton InfoShqip.

Vuçiq u tha gazetarëve në Pallatin e Serbisë pas seancës së Këshillit të Sigurisë Kombëtare se thelbi i bisedimeve dy orëshe është që përfaqësuesit e vendeve më të fuqishme evropiane, me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Turqisë, konsiderojnë se ka Nuk ka nevojë për konflikte të reja në kushtet kur ka luftë në Evropë dhe për këtë arsye duhet të arrihet një zgjidhje përfundimtare ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës.

Ai vlerësoi se Serbia edhe një herë është bërë dëm kolateral i konflikteve të mëdha dhe sjelljes së tyre joparimore nga e kaluara.

Fuqitë e mëdha perëndimore dhe Turqia duan t’i zgjidhin këto probleme sepse ka një luftë në Evropë, ndoshta ne në Serbi nuk e kuptojmë këtë, por Evropa është në luftë, Evropa duhet të mbrohet dhe në përputhje me atë marrëveshje të mundshme, ose potenciale. zgjidhjeve, do ta shmangnin mundësinë ose do ta kishin shumë më të lehtë t’i jepnin një përgjigje të qartë presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, për precedentin ligjor dhe dhënien e pavarësisë së Kosovës, sepse atëherë do të thoshin këtu, një është arritur marrëveshja.

Nëse Krimeja dhe Ukraina arrijnë një marrëveshje, atëherë është e mundur, por pa këtë nuk është e mundur, tha Vuçiq. Ai ka deklaruar se deputetët evropianë në bisedën e mbrëmshme i kanë thënë se Putini “e ngriti perden” dhe se tani i takon të gjithëve të deklarojnë “në cilën anë të perdes janë”. Vuçiq theksoi se u ka vënë në dukje edhe problemin se “njëra pas tjetrës po dalin baza ilegale të personave specialë kosovarë në veri të Kosovës”, në fshatin Bistricë, në Kosovë, në Zubin Potok dhe Gornji.

Pyes veten se çfarë do të kërkojnë nga ne më vonë amerikanët dhe të gjithë ata nga rrethina… sepse në këtë listë nuk është vetëm një shtet, ai është Serbia, tha Vuçiq. Ai ka thënë se 10 ditë pas zbatimit të vendimit të Prishtinës për targa janë raportuar vetëm dy persona që kanë ndërruar targa, përkatësisht një person nga veriu i Leposaviqit, anëtar i institucioneve shqiptare dhe një person nga jugu i Kosovës.

Ata nuk e kanë përkrahjen e popullit dhe nuk mund të gjejnë ndonjë serb që dëshiron t’i ndërrojë targat. Kjo tregon qartë se populli serb dëshiron respektimin e ligjit ndërkombëtar,” tha Vuçiq./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu