Vuçiq: Marrëveshja me Kosovën është zgjidhja më e mirë e mundshme

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se vendi ka arritur të nxjerrë më të mirën nga marrëveshja me Kosovën për zgjidhjen e krizës aktuale mes dy vendeve, raportojnë mediat serbe, transmeton InfoShqip.

Ai ka akuzuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, se me deklaratat e tij të fundit ka nxitur konflikte të reja.

Albin Kurti tha sot se pret që deri në tetor të mos ketë më targa të pavlefshme në Kosovë. Kjo do të thotë se i pëlqejnë konfliktet dhe problemet e vazhdueshme. Ata kanë një marrëveshje të lëvizjes së lirë që ka të bëjë me targat, por kjo është ndryshe. Ne do të luftojmë dhe mbrojmë anën e popullit tonë. Neve na takon të mbrojmë pozicionin tonë”, thekson Vuçiq.

Presidenti serb u tha gazetarëve se marrëveshja sipas së cilës Serbia heq dhënien e dokumenteve të daljes për ata që kanë letërnjoftime të Kosovës dhe Kosova nuk i prezanton për ata që kanë letërnjoftime serbe, është vetëm verbale, pasi është nënshkruar marrëveshja me shkrim. në vitin 2011. Sipas tij, që nga viti 2011 qytetarët kanë kaluar vijën administrative me dokumentet e Kosovës, por me to është lëshuar letra, e cila tani është shfuqizuar./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu