Vuçiq nga Budapesti: Serbia nuk do të jetë parking për emigrantët

Sot në Budapest po mbahet samiti trepalësh i Hungarisë, Serbisë dhe Austrisë për krizën e emigrantëve. Është një aksion i përbashkët kundër krimit të organizuar dhe kontrabandës, transmeton InfoShqip.

Presidenti serb Vuçiq përshëndeti para gazetarëve nikoqirin e ngjarjes, kryeministrin hungarez Viktor Orbán, pasi siç tha ai, gjithmonë kishte guxim të mjaftueshëm për të iniciuar çështje të rëndësishme rajonale.

Sot diskutuam të gjitha çështjet e rëndësishme dhe të vështira me të cilat përballemi. Edhe energjia edhe gjendja financiare… Të gjithë jemi nën presion. Të gjithë e dimë se sa e vështirë do të jetë të kalojmë vjeshtën, dimrin dhe oh zot, pranverën. Mendoj se dimri i ardhshëm do të jetë edhe më i keq, tha Vuçiq.

Ai theksoi se Serbia do të respektojë dukshëm politikën e vizave të OKB-së deri në fund të vitit. Siç thotë ai, Serbia është rast specifik sepse ka një rritje të ardhjes së refugjatëve, të cilët vijnë jo vetëm nga Izraeli, Pakistani dhe vende të tjera, por edhe nga Rusia dhe Ukraina.

Ne jemi këtu për të ndihmuar njëri-tjetrin. Do të ketë probleme ushqimore, disa vende do të jenë në prag të kolapsit dhe ne do të duhet të mbështesim njëri-tjetrin. Njerëzit nuk e ndjejnë krizën si ne në aparatin shtetëror. Situata është e rëndë. Ne po shpenzojmë të gjitha paratë, po shpenzojmë gjithçka që kemi bërë mirë në 10 vitet e mëparshme. Serbia nuk dëshiron të jetë parking për emigrantët dhe prandaj ne gjithmonë do të respektojmë ligjin ndërkombëtar dhe do të kuptojmë problemet e njerëzve që janë në një situatë të vështirë, por do të ruajmë sigurinë“, shtoi ai.

Kryeministri hungarez Viktor Orbán tha se nuk janë të kënaqur me situatën me emigrantët, por, siç theksoi ai, rojet kufitare hungareze dhe serbe po luftojnë për të parandaluar migrimin ilegal./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu