Vuçiq pasi nderoi policët e suspenduar të Kosovës: Ju iu bindët shtetit tuaj, nuk do të qëndroni në rrugë

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq sot ka ndarë medalje për zyrtarët e suspenduar të Policisë së Kosovës (PK) në veri të Kosovës dhe ka thënë se ata i janë bindur vendit të tyre, transmeton InfoShqip.

Shefi i policisë Nenad Gjuriq është suspenduar javën e kaluar nga pozita e drejtorit të Departamentit të Policisë së Mitrovicës Veriore dhe kapiteni Aleksandar Filipoviq nga pozita e shefit të Operacioneve Rajonale të atij departamenti, për shkak të dyshimit për sabotim dhe thirrje për rezistencë pas deklaratave se Policia në veri të Kosovës, e populluar kryesisht me serbë, nuk do të zbatojë vendimin e qeverisë së Prishtinës për paralajmërim për serbët që nuk i kanë riregjistruar automjetet me targa “RKS”, gjë që Beogradi e kundërshton.

Duke reaguar ndaj masave të ndërmarra nga qeveria në Prishtinë, ata kanë thënë se vendimi është politik dhe i drejtuar kundër komunitetit serb.

Ju iu bindët vendit tuaj, edhe kur nuk pajtoheni me vendimet e tij, dhe u sollët më me nder kur u penguat të kryeni detyrën tuaj”, tha Vuçiq në ceremoni.

Ndërkohë, serbët e Kosovës janë ftuar nga Prishtina dhe nga Uashingtoni dhe Brukseli që të kthehen në institucione, por ata këmbëngulin në vendim, duke kërkuar prishjen e vendimit për ndryshimin e targave dhe formimin e një komuniteti të komunave serbe në Kosovë. të cilën Prishtina iu përkushtua Marrëveshjes së Brukselit të prillit 2013, e arritur nën kujdesin e BE-së.

Beogradi zyrtar këmbëngul që BE-ja të deklarojë nëse Marrëveshja e Brukselit ekziston ende apo jo, duke pasur parasysh se BE është sponsori dhe garantuesi i zbatimit të saj./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu