Vuqiq zbuloi se ekziston një marrëveshje për zgjidhjen e luftës në Ukrainë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuqiq, tha se sot ka pasur një bisedë shumë të mirë telefonike me presidentin e Federatës Ruse, Vladimir Putin, me të cilin është dakorduar për çmim jashtëzakonisht të favorshëm të gazit për Serbinë, njofton MIA nga Beogradi.

Vuqiq u tha gazetarëve se tema më e rëndësishme e bisedës së sotme me Putinin ishte skadimi i marrëveshjes së gazit pas dhjetë vjetësh, më 31 maj.

“Dhe ajo që mund t’ju them është se ne kemi rënë dakord për elementët kryesorë që janë shumë të favorshëm për Serbinë. Ne ramë dakord të nënshkruajmë një kontratë trevjeçare që është elementi i parë i marrëveshjes dhe mendoj se i shkon shumë palës serbe. Një element tjetër i rëndësishëm është formula që ne përdorim për të mbetur e njëjtë (formula e naftës), kështu që çmimi do të jetë shumë i favorshëm për vendin tonë”, tha Vuçiq.

Ai saktësoi se çmimi i gazit për Serbinë, sipas formulës së dakorduar, do të varet nga çmimi i naftës dhe se çmimi i gazit që Serbia do ta paguajë do të jetë nga 310 deri në 408 dollarë për mijë metra kub gaz.

“Nëse i kuptojmë të gjitha këto nga marrëveshja me Putinin, do të kemi një dimër të sigurt për sa i përket furnizimit me gaz”, shtoi Vuçiq, duke theksuar se çmimi i gazit i rënë dakord me presidentin rus është tre herë më i ulët dhe në dimër do të të jetë dhjetë herë më pak se sa paguajnë vendet e tjera evropiane.

Vuqi tha gjithashtu se i ka përcjellë presidentit Putin qëndrimin e Serbisë se do të donin që sa më shpejt të vendoset paqja në Ukrainë.

“Ai më tha se kishte një marrëveshje oferte me të cilën ata ishin të njohur dhe që ishte në tryezë në Moskë, Kiev dhe qendra të tjera perëndimore,” tha ai.

Ai shtoi se kishte dëgjuar disa elemente të marrëveshjes, por se Serbia ishte një vend i vogël për t’i zgjidhur ato çështje dhe “vetëm shpreson se do të vendoset paqja”.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu