WSJ: Arsyet e refuzimit të Gjermanisë për të furnizuar Ukrainën me tanke

Wall Street Journal po vë në pikëpyetje misterin pas vonesës së kancelarit gjerman Olaf Scholz në dorëzimin e tankeve të miratuara së fundmi në Ukrainë, duke thënë se mund të shtohet në listën e “mistereve botërore”.

Gazeta tha në një editorial të premten se Scholz po vononte dorëzimin e tankeve në një kohë kur Kievi po i bën thirrje Perëndimit për të rritur vrullin e përparimit të tij të fundit kundër pushtuesve rusë. Berlini premtoi në prill se do të siguronte tanke anti-ajrore Cheetah, më pas vonoi fillimin e dorëzimit të tyre deri në korrik. Nga kjo javë, Ministria gjermane e Mbrojtjes thotë se janë dërguar 24 tanke.

Ministria e Mbrojtjes e Gjermanisë tha se Ministrja e Jashtme Annalena Baerbock, e Partisë së Gjelbër, dhe kryetarja e komisionit parlamentar të mbrojtjes, Marie-Agnes Strack-Zimmermann, e Partisë Demokratike të Lirë, kishin rënë dakord të dërgonin tanke Leopard dhe automjete të blinduara Marder.

Wall Street Journal komentoi mbi “pretendimin e Scholz se ai është i shqetësuar se varfërimi i rezervave të tankeve të Gjermanisë duke e dërguar atë në Ukrainë do të minonte aftësinë e Berlinit për të mbrojtur aleatët e NATO-s.” Gazeta komentoi se këta aleatë nuk ishin dakord me të, duke vënë në dukje se ambasadorja e SHBA Amy Gutmann tha të dielën se Gjermania “duhet të bëjë më shumë”.

Po kështu, kryeministri polak Mateusz Morawiecki tha në një intervistë gjatë fundjavës se vonesa “kronike” e Berlinit në dërgimin e ndihmës ushtarake në Ukrainë “vë seriozisht në pikëpyetje vlerën e aleancës me Gjermaninë”, sipas Wall Street Journal.

Gazeta shton se Scholz ende mund të dyshojë se Ukraina mund ta fitojë luftën. Disa ekspertë të politikës së jashtme gjermane thuhet se shqetësohen se armët gjermane mund ta detyrojnë Putinin ta shohë Gjermaninë si palë në luftë, ose se përfitimet e Ukrainës mund ta inkurajojnë atë të përdorë armë bërthamore.

Mënyra më e mirë përpara, beson gazeta, për Gjermaninë dhe Evropën, është që Ukraina të vazhdojë të fitojë në fushën e betejës, gjë që do ta detyrojë Putinin të tërhiqet ose të negociojë për shkak të dobësisë.

Wall Street Journal arriti në përfundimin se vonesa e Scholz në dërgimin e tankeve përbën një rrezik për Ukrainën dhe NATO-n dhe një siklet për Kancelarin, e cila gjashtë muaj më parë premtoi një Gjermani më të guximshme.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu