Zaev: Mickoski të mos gabojë me Marrëveshjen e Prespës, ajo do të shkatërrojë perspektivën evropiane për qytetarët

OBRM-PDUKM është parti e djathtë, nacionaliste. Fundjavën e ardhshme do të zgjedhin qeverinë dhe kryeministri i ri do të ketë një ekspozitë. Nuk mendoj se do të bëjë gabime sepse nëse e bën do ta ketë të vështirë. Do të sfidojë të gjithë botën perëndimore”, tha ish-kryeministri Zoran Zaev në Konferencën Ndërkombëtare për Paqe dhe Zhvillim të Qëndrueshëm në Athinë.

Ai shtoi se Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë përveç të ardhmes evropiane dhe NATO-s.

Kjo do të thotë që ne nuk do të përdorim paratë evropiane, por nuk do të ketë as investime të huaja dhe as vendase. Rinia jonë do të shkojë në Evropën Perëndimore dhe në SHBA. Është kërcënim për vendin tonë”, tha Zaev.

Ai shtoi se mund të përdoret për të fajësuar për ndryshimin e emrit, por i tha Mickoskit të mos luajë me të ardhmen e Maqedonisë së Veriut.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu