Zaharieva: Dëgjuam se si u sha himni bullgar në Shkup, duhet dënuar këto sjellje

Ekaterina Zaharieva, ish-ministre e Punëve të Jashtme të Bullgarisë, tha se ambasadorët e huaj panë dhe dëgjuan se si në Shkup një audiencë prej 20.000 vetash shau himnin kombëtar bullgar në ndeshjen e futbollit që u luajt të hënën.

Zaharieva është bartëse e njërës prej listave zgjedhore të GERB-it, parti e cila ka renditjen më të lartë në Bullgari para zgjedhjeve parlamentare.

“Oh po. Duhet të jemi naivë të mendojmë se Brukseli nuk i kupton shqetësimet tona. Ursula von der Leyen vështirë se do ta harrojë se si u prit në parlamentin e Maqedonisë së Veriut – me postera “Tradhtarët e popullit”, “Populli tha JO, zgjohuni”, “Gjuha është identitet”, “Fëmijët e Zaevizmit, ju jeni rikthimi i fashizmit” etj. Shumë kohë më parë, vala antibullgare u bë anti-evropiane. Të gjithë e dimë se kush ka interes për këtë, kush nuk dëshiron që Maqedonia e Veriut të hyjë në Bashkimin Evropian dhe kush dëshiron që Ballkani të mbetet i paqëndrueshëm. A nuk mendoni se ambasadorët evropianë në Shkup para disa ditësh panë se si në tribunat e stadiumit të tyre publiku shau himnin tonë dhe ofendonte futbollistët tanë? A keni parë një sjellje të tillë në Razgrad kur ne kemi pritur ekipin e tyre të futbollit? Një gjë duhet të jetë e qartë për politikanët në Shkup, Bashkimi Evropian garanton një jetë më të mirë për qytetarët e tyre dhe ata duan pikërisht këtë, por në vend që të ndjekin rrugën e fqinjësisë së mirë, ata janë ende viktima të propagandës komuniste jugosllave të urrejtjes ndaj Bullgarisë”, tha Zaharieva.

Ajo kërkoi nga shteti i Maqedonisë dhe ndërkombëtarët që kushdo që e inkurajon këtë sjellje të ndëshkohet më rëndë./INA/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu