Zelensky sfidon Amerikën: S’po tregoni të vërtetën

Presidenti ukrainas sapo ka bërë një dalje televizive në Ukrainë këtë të mërkurë duke sfiduar të gjitha qëndrimet e mbajtura deri tani nga aleatët perëndimor.

Sipas raportit të fundit të Associated Press, Zelensky ka mohuar kategorikisht se raketa që ra në Poloni mbrëmjen e djeshme është ukrainase, duke thënë se ai është i sigurt se ajo është ruse.

“Nuk kam asnjë dyshim që ajo nuk ishte raketa jonë apo sulmi ynë raketor. Ne duhet të marrim pjesë në hetime. Unë dua që ne të jemi të drejtë dhe nëse ka qenë përdorimi i mbrojtjes sonë ajrore, atëherë dua t’i shoh këto prova.”

Nga ana e saj, Shtëpia e Bardhë ka thënë se nuk sheh “asgjë që të kundërshtojë vlerësimin e Polonisë”, se shpërthimi i raketave të së martës ka të ngjarë të jetë shkaktuar nga Ukraina – por se Rusia është ‘përfundimisht përgjegjëse’ për nisjen e një breshërie kundër infrastrukturës civile ukrainase.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu