Zelensky zbulon frikën e Putinit. Ja pse armët bërthamore nuk do të përdoren nga Rusia

Në një intervistë për BBC, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se zyrtarët rusë kanë filluar të “përgatisin shoqërinë e tyre” për përdorimin e armëve bërthamore.

Megjithatë, ai thotë se Rusia “nuk është e gatshme” të përdorë armë bërthamore.

“Ata nuk e dinë nëse do të përdorin apo nuk do të përdorin. Mendoj se është e rrezikshme edhe të flasësh për këtë,” tha Zelensky për BBC.

Zelensky thotë se presidenti rus Vladimir Putin ka frikë “nga njerëzit e tij” pasi ata ishin të vetmit që mund t’i hiqnin pushtetin dhe t’ia jepnin dikujt tjetër.

I pyetur nëse Putini do të mbijetojë nëse Ukraina fiton luftën, Zelensky përgjigjet: “Nuk më intereson”.

Shkrimi i plotë i BBC

Është gjithmonë një tundim për të parë luftërat e mëdha si një përplasje midis individëve – Napoleonit kundër Ëellingtonit, Churchill kundër Hitlerit – por zakonisht është një gabim. Ka shumë më tepër që ndodh në një luftë nëpër kontinente sesa thjesht një duel mes dy njerëzve.

Por pushtimi i Ukrainës nga Vladimir Putin ka aromën e vërtetë të një beteje personale.

Ishte shumë ideja e tij, e krijuar me një grup prej tre ose katër zyrtarësh dhe gjeneralësh në një kohë kur Rusia u ndërpre nga Covid, edhe pse tani, gati tetë muaj pasi filloi, miliona jetë në Rusi dhe Ukrainë kanë është dëmtuar prej tij.

Dhe një njeri është bërë i njohur sepse e ka kundërshtuar me sukses të jashtëzakonshëm, shkruan BBC, përcjell “Bota sot”.

Volodymyr Zelensky është një njeri i qetë, simpatik, modest. Ai është i famshëm me profesion aktor dhe ka luajtur rolin e presidentit të Ukrainës në televizion shumë kohë përpara se të zgjidhej në detyrën aktuale. Ndoshta, sigurisht, sharmi i qetë dhe mungesa e dukshme e supozimeve janë pjesë e aktit: ju duhet ta njihni atë shumë më mirë për të qenë në gjendje të jeni të sigurt për këtë. Megjithatë, supozimi im nuk është.

Zelensky duket pak a shumë siç duket, dhe si shumë aktorë, ai ka një vlerësim të qartë për veten dhe kufijtë e aftësive të tij.

Në pallatin presidencial, ku shkalla kryesore mbrohet nga vende të mbushura me rërë dhe nuk mund të marrësh as një orë me vete nëse je vizitor, bluza e markës së Zelenskyt me ngjyrë jeshile të errët dukej se përshtatej në mënyrë të përkryer.

Cilido nga zyrtarët e tij të lartë të sugjeronte që ai të dilte në televizion i veshur me atë gjatë ditëve të frikshme të shkurtit dhe marsit, kur rusët ishin shumë afër dhe rrugët e Kievit ishin plot me kurthe të tankeve prej çeliku në ngjyrë ndryshku të quajtur “iriq”, meriton një çmim të veçantë.

Zelensky goditi pikërisht notën e duhur – i ashpër, i veshur, praktik dhe i gatshëm për një luftë. Në ato ditë, shumica e miqve të Ukrainës jashtë vendit ishin të sigurt se rusët do të hapnin rrugën e tyre drejt Kievit qendror brenda një kohe të shkurtër. Ishte një shenjë e ashpërsisë së karakterit të Zelenskit që ai deklaroi se do të qëndronte, çfarëdo që të ndodhte.

Aftësia e tij për të vazhduar të godasë notën e duhur ka zgjatur për tetë muaj.

Megjithatë, disa ditë më parë, ai kishte diçka të gabuar dhe dukej se po bënte thirrje për një sulm parandalues ​​për të ndaluar Rusinë të përdorte armët e saj bërthamore në fushën e betejës – bomba relativisht të vogla që do të kishin një efekt të tmerrshëm në nivel lokal, por do të ishin mjaft të kufizuara në dëmin që bënë në një zonë më të gjerë.

Fjalët e Zelenskit nuk ishin zgjedhur mirë dhe ata i dhanë Moskës një fitore të lehtë për disa orë. Kur e intervistova, ai ishte mjaft i shqetësuar për të zbutur kritikat duke e bërë mbrojtjen e tij në anglisht. Ai do të thoshte, tha ai, sanksione parandaluese që Perëndimi duhet t’i vendosë Rusisë për të bindur presidentin Putin dhe gjeneralët e tij nga hapja e luftës së parë bërthamore të Evropës.

Epo, ndoshta.

“Ne nuk jemi terroristë,” tha ai kur e pyeta për këtë, dhe kjo hapi një pyetje tjetër. Neë York Times ka sugjeruar se SHBA-të tani besojnë se agjentët ukrainas ishin përgjegjës për bombën e makinës në Moskë gushtin e kaluar, e cila vrau reporteren ultra-konservatore të televizionit Darya Dugina dhe mund të ketë qenë menduar për babain e saj po aq ekstrem, i cili dikur ishte i afërt. ndaj Putinit.

Zelensky këmbënguli se qeveria e tij nuk kishte asnjë lidhje me të. Sigurisht që do ta bënte.

Megjithatë, ka shumë presidentë dhe kryeministra që do të bëheshin të egër nëse do t’u bënit pyetje të tilla. Jo Volodymyr Zelensky: ai qëndron i qetë dhe çuditërisht i ngrohtë. Ai është shumë më i mirë për të folur për emocionet dhe efektet e luftës tek njerëzit e zakonshëm sesa për çështje të hollësishme të politikës, por kjo është një pjesë e arsyes së suksesit të tij të madh, jo vetëm në Ukrainë, por në mbarë botën.

Ai duhet të jetë lideri më popullor në Tokë për momentin dhe ai po fiton duelin e tij personal të marrëdhënieve me publikun me Presidentin Putin; Putini i zemëruar dhe i ngërthyer dhe ngurrues për t’u larguar nga Kremlini, Zelensky bën udhëtime në qytetet e sapoçliruara. Madje ai po tregon simpati për rekrutët e rinj rusë që dërgohen të luftojnë në Ukrainë, duke më thënë: “pa armë dhe parzmore – vetëm mish topi”.

Pyesja veten nëse refuzimi i tij publik për të marrë në konsideratë negocimin me Vladimir Putin ishte një sinjal për liderët e tjerë politikë rusë se nëse do të donin t’i jepnin fund luftës, do të duhej ta largonin Putinin mënjanë. Pasi fola me të për këtë, vendosa të mos.

Ai nuk duket se ka as interesin më të vogël për Putinin si person dhe nuk ka asnjë respekt për të si një udhëheqës lufte që mikromenaxhon luftimet në thirrjet e zemëruara me gjeneralët e tij.

A i interesonte nëse Vladimir Putin ra nga pushteti, pyeta?

Zelensky shpërtheu faqet dhe tundi kokën. “As më të voglën,” tha ai.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu