Zëvendëskryeministrja serbe: Lavrov po vështirëson pozicionin e Serbisë

Zëvendëskryeministrja e Serbisë Zorana Mihajloviq sot ka vlerësuar se deklarata e shefit të diplomacisë ruse Sergej Lavarov se Serbia duke mos vendosur sanksione ndaj Rusisë e përkrah sulmin e atij vendi ndaj Ukrainës, nuk është miqësore dhe e komplikon edhe më shumë qëndrimin e Serbisë, ka thënë korrespondenti i MIA-s nga Beogradi, transmeton InfoShqip.

Në një intervistë për agjencinë Beta, ajo shtoi se deklarata e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë tregon se çfarë mendon për të, dhe deklarata e saj flet për qëndrimin e Rusisë ndaj Serbisë.

Rusia mbron interesat e saj, unë mbroj interesat e Serbisë. Ata mendojnë se Serbia mund të jetë terren stërvitor për përballje të ndryshme, por nuk mendoj se mund të jetë“, tha Mihajloviq.

Në një deklaratë nga kabineti i saj, Mihajloviq po ashtu ka thënë se Serbia nuk ka vendosur sanksione kundër Rusisë, por edhe se nuk e përkrah sulmin ndaj Ukrainës dhe se përkundër presioneve, ajo ndjek politikë të pavarur.

Në rrethanat e ndryshuara gjeopolitike, të gjithë do të donin që Serbia të ishte në anën e tyre, por Serbia ka anën e saj. Ne zgjodhëm të kishim anën tonë, serbe dhe qëndrimi ynë i pavarur në thelb reflektohet në faktin se vendimmarrja është e pavarur, jo në raport me njërën palë, por e pavarur në raport me të gjitha palët. Është një pozicion më i vështirë, por është pozicioni ynë. Ne jemi i vetmi vend në Evropë, pa llogaritur Bjellorusinë, që nuk kemi vendosur sanksione ndaj Rusisë, por në të njëjtën kohë kemi vendosur qartë kundër luftës duke votuar në OKB një rezolutë që dënon sulmin ndaj Ukrainës. Ne nuk jemi për sanksione, por nuk jemi as për luftë, nuk e miratojmë sulmin rus ndaj Ukrainës“, tha ajo në një intervistë për agjencinë Beta.

I pyetur për të komentuar deklaratën e Ministrisë së Jashtme ruse, e cila tha se ishte “e pabazuar në realitet”, Mihajlovic tha se në një kohë kur Serbia është nën presion, ne nuk kemi nevojë që dikush që thotë se është miku ynë të veprojë në të kundërtën. mënyrë.

“Kam reaguar sepse kam konsideruar se deklarata e zyrtarit rus nuk është miqësore me vendin tonë, sepse na vë në një pozitë të pakëndshme shtesë. Reagimi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë tregon se çfarë mendojnë ata për mua dhe tregon qëndrimin e tyre. ndaj Serbisë ata mbrojnë interesat e tyre dhe mendojnë se ne jemi terren për konfrontime, kurse unë mbroj interesat serbe dhe mendoj se ne nuk duhet të jemi terren për zgjidhjen e konflikteve botërore dhe kjo nuk do të ndryshojë“, tha Mihajloviq./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu