Vlerat kurative të frutit që të gjithë e anashkalojmë (FOTO)

Kokrrat e thanës kanë një shije paksa të hidhur, por janë të pasura me shumë vlera ushqyese.

Ato përmbajnë rreth nëntë për qind sheqer, acide organike, vitaminë C, etj…
Frutat e thanës përmbajnë rreth 9% sheqer, acide organike, vitaminë C.

Është një nga frutat me vlerat më të larta kundër plakjes.
Po ashtu për shkak të flavanoidit, karatinoidit që përmban ka veti antioksiduese.

Përmban edhe melatoninë një hormon rregullues i ritmit të jetës.
Rregullon mpiksjen e gjakut, ndaj ata që vuajnë nga hemofilia këshillohen ta përdorin sa më shumë.

Është e vlefshme dhe për diabetiket. Ul temperaturat e larta, ndihmon kundra infeksioneve të rrugëve urinare dhe kundra formimit të gurëve në veshka.

Rrënja e saj ka qenë përdorur në kohët e lashta për të krijuar pomadat që përdoreshin në raste djegieje.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here