10 skuadrat që nuk i mbani mend që kanë fituar një Champions

Borussia Dortmund 1997 kampione

Më 28 maj 1997, Borussia u përball me Juventusin në finalen e Ligës së Kampionëve të luajtur në stadiumin Olimpik të MyniCH para 59,000 shikuesve. Skuadra gjermane mundi skuadrën italiane 3-1 me golat e Karl-Heinz Riedle (2) dhe Lars Ricken, dhe Alessandro Del Piero shënoi për skuadrën torineze.

Celtic kampion 1967

Më 30 maj 1967, Celtic u përball me Interin në finalen e Kupës Evropiane në Stadiumin Kombëtar në Lisbonë para 56,000 shikuesve.

Skuadra skoceze mundi italianëT 2-1 me golat e Gemmell dhe Chalmers, ndërsa Interi për Interin realizoi Mazzola.

Feyenoord kampion i vitit 1970

Më 6 maj 1970, Feyenoord u takua me Celtic në finalen e Kupës Evropiane në Stadio Giuseppe Meazza në Milano para 50,000 shikuesve.

Skuadra holandeze mundi skocezët 2-1 me golat e Rinus Israwl dhe Ove Kindvall, Tommy Gemmell duke shënuar golin e vetëm për skuadrën e Glasgout, shkruan abcnews.al.

Nottingham Forest 1979 kampion

Më 30 maj 1979, Nottingham u përball me Malmo në finalen e Kupës Evropiane në stadiumin Olimpik të Mynihut para 57,000 shikuesve.

Skuadra angleze mundi skuadrën suedeze 1-0, vepër e Trevor Francis.

Aston Villa kampion i vitit 1982

Më 25 maj 1982, Aston Villa u përball me Bayern Munich në finalen e Kupës Evropiane, e luajtur në Stadion Feijenoord në Roterdam para 39,776 shikuesve. Skuadra angleze mundi gjermanin me rezultat 1-0 në duart e Peter Withe.

Hamburg 1983 kampion

Më 25 maj 1983, Hamburgu u përball me Juventusin në finalen e Kupës Evropiane të luajtur në stadiumin Olimpik të Athinës para 75,000 shikuesve. Skuadra gjermane mundi 1-0 italianët falë golit të Felix Magath.

Steaua Bukuresht 1986 kampion

Më 7 maj 1986, Steaua u përball me Barcelonën në finalen e Kupës Evropiane në stadiumin Ramon Sanchez Pizjuan në Sevilje para 70,000 shikuesve. Skuadra rumune mundi skuadrën spanjolle me penallti pasi barazoi 0-0 gjatë ndeshjes.

PSV Eindhoven 1988 kampion

Më 25 maj 1988, PSV Eindhoven u përball me Benfikën në finalen e Kupës Evropiane të luajtur në Neckarstadion, tani Arena Mercedes-Benz në Shtutgart, para 70,000 shikuesve. Skuadra holandeze mundi skuadrën portugeze me penallti (6-5) pasi barazoi 0-0 gjatë ndeshjes.

Crvena Zvezda kampion i vitit 1991

Më 29 maj 1991, Crvena Zvezda u përball me Olympiqu Marseille në finalen e Kupës Evropiane të luajtur në Stadio San Nicola në Bari para 56,000 shikuesve. Skuadra serbe mundi skuadrën franceze me penallti (5-3) pasi barazoi 0-0 gjatë ndeshjes.

Olympique Marseille 1993 kampion

Më 26 maj 1993, Olympique u përball me Milanin në finalen e Ligës së Kampionëve të luajtur në stadiumin Olimpik të Mynich para 64,400 shikuesve. Skuadra franceze mundi 1-0 italianët falë sulmuesit Basile Boli.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu