22 vjet nga themelimi i AK Partisë, Erdoğan riafirmon angazhimin për Turqi ‘të fortë’

Presidenti Recep Tayyip Erdoğan riafirmoi angazhimin e tij për të punuar për një Türkiye “të begatë dhe të fortë”. “Ne do të përmbushim premtimin tonë ndaj kombit, duke ndërtuar një Türkiye të begatë, me reputacion, të fortë dhe paqësore në çdo aspekt gjatë periudhës së presidencës sonë”, tha Erdoğan në një ngjarje në të cilën u shënua 22-vjetori i themelimit të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti).

E themeluar më 14 gusht 2001, partia shpërtheu në skenën politike nën udhëheqjen e Erdoğanit, i cili u bë kryeministër në vitin 2003 dhe ka shërbyer si president që nga viti 2014.

“Me moton ‘Asgjë nuk do të jetë më njësoj’, ne po lëmë pas një tjetër moment historik në rrugën e bekuar që nisëm 22 vjet më parë”, tha ai, duke theksuar se partia përqafon të gjithë 85 milionë qytetarët e Türkiyes pa diskriminim.

Gjatë zgjedhjeve të majit, AK Partia doli si partia kryesore në parlament, duke fituar 268 vende.

Duke folur për zgjedhjet e ardhshme lokale të vitit 2024 që do të mbahen në mars, Erdoğan tha se kombi do të mbrojë të ardhmen në të njëjtën mënyrë si në zgjedhjet e majit.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu