6 muaj luftë, cili do të jetë fundi i lojës në Ukrainë

Dita e sotme shënon gjashtë muaj që kur Rusia pushtoi Ukrainën. Që kur forcat ruse filluan sulmet nga veriu dhe lindja, ata u përballën me një rezistencë më të fortë se sa mendohej nga ukrainasit e pushtuar dhe të paarmatosur, duke e shndërruar konfliktin në vazhdim në një “luftë statike” pa fitues të qartë.

Në këtë fazë, të dy vendet, si Ukraina dhe Rusia, duket se po humbasin dhe tani lufta është padyshim në fazën se kush mund të humbasë i pari dhe kush do të duhet të humbasë i fundit.

Është e pamundur të parashikohet se sa do të zgjasë lufta — mund të zgjasë muaj apo edhe vite.

“Kjo është një luftë që po shpaloset shumë ngadalë,” tha një ekspert. Asnjëra palë nuk ka aftësinë për të kryer operacione të rëndësishme sulmuese.”

Sa kohë do të vazhdojnë luftimet derisa njëra palë “të humbasë e para” ka të ngjarë të varet nga disa faktorë.

Për Rusinë, vendosja e trupave në terren për të ruajtur territorin që ka marrë është një prej faktorëve, pasi rekrutimi i personelit ka qenë një sfidë, tha Ganyard.

Ushtria ruse nuk ka dhënë një përditësim zyrtar mbi viktimat që nga fundi i marsit, kur raportoi rreth 1,350 të vrarë. Një zyrtar i Departamentit të Mbrojtjes së SHBA vlerësoi në fillim të këtij muaji se të paktën 70,000 rusë janë vrarë ose plagosur që nga fillimi i luftës, raporton abcnews.al.

Presidenti rus Vladimir Putin ka një “punë shumë të vështirë” për të rekrutuar personel të kualifikuar ushtarak për të luftuar në Ukrainë. Numri i ushtarëve ukrainas të vrarë që nga 24 shkurti është i klasifikuar, por zëvendësministrja e Mbrojtjes Hanna Maliar ka thënë se janë “mijëra”.

Zyra e Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut vlerëson se mbi 5500 janë vrarë dhe mbi 7600 janë plagosur në Ukrainë që nga 24 shkurti. Për Ukrainën, mbështetja e vazhdueshme nga Perëndimi do të jetë çelësi, tha Ganyard, duke përfshirë furnizimet me armë precize, si sistemet raketore të artilerisë me rreze të gjatë veprimi, ose HIMAR-s, të cilat forcat ukrainase i kanë përdorur për të shkatërruar rusët në zonat e pasme.

Megjithëse konflikti vazhdon, ekziston rreziku për Ukrainën që mbështetja perëndimore mund të zbehet pasi ndikimet e luftës, të tilla si nga furnizimet me energji në Evropë, do fillojnë të ndihen edhe më shumë gjatë muajve në vijim.

“Ndërsa ne shohim që të dyja ekonomitë po dobësohen, ndërsa shohim se të dy ushtaritë po pakësohen, do të jetë një çështje kohe se kush mund të mbijetojë dhe kush mund të humbasë i fundit,” tha ai.

Morali gjithashtu vazhdon të jetë një faktor vendimtar, me Ukrainën e mbështetur nga avantazhi i saj sulmues, ndërsa Rusia duket të mbrojë territoret, tha ai.

Për Kahl-in, “morali dhe vullneti ukrainas për të luftuar është i padiskutueshëm dhe shumë më i lartë, sesa morali dhe vullneti mesatar për të luftuar në anën ruse,” u tha ai gazetarëve. “Unë mendoj se kjo u jep ukrainasve një avantazh të rëndësishëm.”

Me këta faktorë në konsideratë, ka disa mënyra se si mund të zhvillohet konflikti:

Rusia merr kontrollin në Donbas, dhe Ukraina heq dorë nga ky territor.

Në një “skenar të rastit më të mirë” për Rusinë, trupat e saj do të vazhdojnë të fitojnë në mënyrë graduale në Donbas dhe të ruajnë terrenin e fituar kundër forcave ukrainase, tha Ganyard.

“Aty ku rusët po përparojnë nga lindja në perëndim, kjo është shporta e bukës së Ukrainës,” tha Ganyard. “Këtu është jo vetëm pjesa më e madhe e industrisë, por është vendi ku pjesa më e madhe e bujqësisë, zona shumë e pasur bujqësore, poshtë lumit Dnipro.

“Nëse Rusia do të ishte në gjendje të qëndronte pas kësaj, ajo pothuajse do ta përgjysmonte ushtrinë e Ukrainës dhe sigurisht do ta shkurtonte ekonominë e Ukrainës me më shumë se gjysmën,” vazhdoi ai.

Ukraina rimerr territorin në Donbas

Nëse Ukraina arrin të rimarrë një pjesë të territorit në Donbas të pretenduar nga forcat ruse që nga fillimi i pushtimit, kjo mund të bëjë presion ndaj Putinit për t’i dhënë fund pushtimit për të shmangur turpin e mëtejshëm, tha Ganyard.

“Nëse ai fillon të humbasë, nëse ukrainasit do të ishin në gjendje të rimarrin pjesë të Ukrainës që rusët kanë marrë, në një moment Putini mund të vendosë të shpallë fitoren dhe të marrë gjithçka që ka mbetur, “tha Ganyard.

Ukraina rifiton territorin në Donbas, Rusia përshkallëzon luftimet

Nga ana tjetër, Putini mund të tërhiqet kundër sikletit politik të humbjes së territorit që kishte fituar që nga fillimi i pushtimit, tha Ganyard.

“Sa më shumë të fitojnë ukrainasit, në fakt do ta bëjë të gjithë situatën më të rrezikshme, sepse Putini mund të përshkallëzojë situatën,” tha Ganyard. “Ne e kemi dëgjuar këtë term në të kaluarën dhe zakonisht i referohet përdorimit të armëve bërthamore taktike në fushën e betejës.

“Rreziku këtu është nëse ukrainasit vazhdojnë të luftojnë, çfarë do tëbëjë Putin për të shpëtuar veten, dhe për të shpëtuar pozicionin e tij të dashur, politik të brendshëm?” vazhdoi ai. “A do të bëjë ai diçka që do të tronditë të gjithë botën dhe do të përpiqet të trembë ukrainasit për t’u dorëzuar.”

Ukraina përparon në jug, duke ushtruar presion mbi Putinin

Kherson, një qytet port në veri të gadishullit të Krimesë, ishte qyteti i parë i madh që ra në kontrollin e forcave ruse pasi Rusia filloi pushtimin e saj. Qyteti është kyç për Ukrainën për aksesin e saj në Detin e Zi dhe aftësinë për të lëvizur mallra.

Nëse Ukraina arrin të krijojë terren dhe të kërcënojë Krimenë e aneksuar nga Rusia, kjo mund t’i japë Ukrainës një avantazh në negociata, tha Ganyard.

“Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky do të vazhdojë të përpiqet të kërcënojë Krimenë për të qenë në gjendje të ushtrojë presion ndaj Putinit,” tha ai. Kjo mund të duket si një kërcënim për të ndërprerë furnizimin me ujë në Krime, raporton abcnews.al.

“Ka të gjitha llojet e të panjohurave këtu për atë që ndodh,” tha Ganyard. “Ndërsa ato shkojnë në vjeshtë dhe në dimër, mund të ketë një lëvizje për sa i përket negociatave.

Por në këtë pikë, asnjëra palë nuk mund të lejojë të heqë dorë nga veprimet e ndryshme ushtarake.”


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu