6 ushqime që ndihmojnë të jetoni më gjatë

Gjashtë ushqimet që do listojmë më poshtë janë ndër ushqimet që ju ndihmojnë të jetoni më gjatë dhe në mënyrë të shëndetshme.

Fasulet

Fasulet janë të njohura për përmbajtjen e lëndëve ushqyese për një jetë të gjatë dhe të shëndetshme. Nga proteinat me bazë bimore te fibrat, e deri te antioksidantët, janë një burim i shkëlqyer energjie. Sipas studimeve ngrënia e një diete me bazë bimore ju ndihmon të reduktoni një sërë sëmundjesh.

Perimet krucifere

Brokoli, lulelakra, lakrat e Brukselit, lakra dhe perimet e tjera krucifere ose të kryqëzuara, ndihmojnë në sistemin e tretjes (i cili është tepër i rëndësishëm për shëndetin e përgjithshëm), këto perime kanë një ndikim të madh për jetëgjatësinë e njeriut.

Manaferrat

Manaferrat janë studiuar prej kohësh për përfitimet shëndetësore që variojnë nga ulja e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare, mbrojtje kundër kancerit dhe nivele më të ulëta të inflamacionit .

Arra

Arrat dallohen kur bëhet fjalë për parandalimin e sëmundjeve dhe për plakjen e shëndetshme. Ngrënia e arrave është e lidhur vazhdimisht me shëndet më të mirë të zemrës, rrezik më të ulët të kancerit , ulje të inflamacionit , kontroll të sheqerit në gjak tek njerëzit me diabet të tipit 2 dhe shëndet më të mirë të trurit .

Vaj ulliri

Një tjetër element kryesor në dietën mesdhetare është vaji i ullirit i cili është i mbushur me përbërës që promovojnë shëndetin. Përveç yndyrave të pangopura, vaji i ullirit përmban polifenole të njohura për vetitë e tyre anti-inflamatore. Përdorni vaj ulliri kur gatuani.

Çaji jeshil

Ajo që keni në filxhanin tuaj mund të jetë po aq e rëndësishme sa ajo që keni në pjatën tuaj. Çaji jeshil njihet për potencialin e tij kryesisht për të reduktuar rrezikun e kancerit.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu