A po i kthehet NATO-s edhe Zvicra neutrale?

Statusi i famshëm neutral i Zvicrës së shpejti do të përballet me provën më të madhe në dekada, pasi ministria e Mbrojtjes atje po afrohet më shumë me forcat ushtarake perëndimore, në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës.

Ministria e Mbrojtjes aktualisht po përpilon një raport mbi opsionet e sigurisë që përfshijnë stërvitje të përbashkëta ushtarake me vendet e NATO-s dhe dërgesa municionesh, tha për Reuters Paelvi Pulli, kreu i politikës së sigurisë në Ministrinë e Mbrojtjes së Zvicrës. Detajet e opsioneve të politikave që po diskutohen në qeveri nuk janë publikuar më parë.

“Në fund të fundit, mund të ketë ndryshime në mënyrën se si interpretohet neutraliteti”, tha Pulli në një intervistë javën e kaluar. Në një udhëtim në Uashington këtë javë, Sekretarja e Mbrojtjes Viola Amherd tha se Zvicra duhet të bashkëpunojë me aleancën ushtarake të udhëhequr nga SHBA, por jo t’i bashkohet asaj, njoftuan mediat zvicerane.

Neutraliteti, të cilin Zvicra e ruajti jashtë të dy luftërave botërore në shekullin e 20-të, nuk ishte thjesht një qëllim në vetvete, por një rritje e sigurisë zvicerane, thotë Pulli.

Opsionet e tjera përfshijnë takime të rregullta të nivelit të lartë midis komandantëve dhe politikanëve zviceranë dhe NATO-s, tha ajo.

Një afrim i tillë me aleancën do të shënonte një largim nga një traditë e ushqyer me kujdes të mos-angazhimit, për të cilën mbështetësit e saj thonë se e ka ndihmuar Zvicrën të përparojë në mënyrë paqësore dhe të mbajë një rol të veçantë ndërmjetësues, edhe gjatë konfliktit të Perëndimit me Bashkimin Sovjetik.

Ideja e anëtarësimit të plotë në NATO është diskutuar gjithashtu, por ndërsa Suedia dhe Finlanda – vende që kanë gjithashtu një histori të gjatë të neutralitetit ushtarak – janë në rrugën e duhur për t’u bashkuar me aleancën, Pulli thotë se raporti nuk ka gjasa të rekomandojë këtë lëvizje. Raporti duhet të kompletohet deri në fund të shtatorit, kur do t’i dërgohet qeverisë zvicerane për shqyrtim.

Ai gjithashtu do t’i paraqitet parlamentit për diskutim dhe do të shërbejë si bazë për vendimet e mundshme mbi drejtimin e ardhshëm të politikës zvicerane të sigurisë. Por vetë raporti nuk do të shkojë në votim.

Ministria e Mbrojtjes do të kontribuojë gjithashtu për një studim më të gjerë që po përgatitet nga Ministria e Punëve të Jashtme. Projekti do të marrë në konsideratë miratimin e sanksioneve, eksportin e armëve, municioneve dhe një marrëdhënie me NATO-n nga një perspektivë neutraliteti, tha ministria e Jashtme.

Kombi zviceran nuk ka luftuar që nga viti 1815, kur miratoi neutralitetin në Kongresin e Vjenës, i cili i dha fund Luftërave Revolucionare Franceze.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu