Ballina Etiketimet Lajmet e fundit nga Ukraina

Etiketim: Lajmet e fundit nga Ukraina

Nëntë anije me grurë u larguan nga portet e rajonit të...

Nëntë anije të ngarkuara me 162,000 tonë produkte bujqësore të prodhuara në Ukrainë për vendet afrikane, aziatike dhe evropiane janë larguar nga portet e...

Sulmi në portin e Odesës, Zelensky akuzon rusët për barbarizëm: Nuk...

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka akuzuar Rusinë për barbarizëm pas një sulmi me raketa në portin e Odesës. Mrrëveshja historike për të rifilluar eksportet...

Jonhson nuk harron Ukrainën, telefonon Zelensky-n: Ja çfarë i tha

Kryeministri britanik në largim, Boris Johnson i tha presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në një telefonatë më 22 korrik se mbështetja britanike për Ukrainën “nuk...

SHBA-ja do të dërgojë në Ukrainë edhe katër sisteme HIMARS

Shtetet e Bashkuara kanë nënshkruar një ndihmë ushtarake prej 270 milionë dollarësh për Ukrainën, duke përfshirë katër sisteme të tjera raketash Artilerie me Lëvizshmëri...

Rusët bombardojnë portin e Odesës, Ukraina: Putin “pështyu në fytyrë” marrëveshjen...

Forcat ruse kanë sulmuar me raketa portin e Odesës, një ditë pas marrëveshjes për nxjerrjen e grurit nga Ukraina. Ukraina e ka akuzuar Putinin...

Lufta në Ukrainë “ringjall” portin e harruar grek

Qyteti i vogël grek i Alexandroupolis, 15 km larg nga kufiri me Turqinë, është përballur me mungesën e vezëve dhe pulave këtë verë. Arsyeja...

Ndihma e re amerikane për Ukrainën: sulme dhe brenda Rusisë

Shtëpia e Bardhë njoftoi se SHBA do të dërgojë një tjetër paketë ndihme ushtarake në Ukrainë, e cila përfshin sisteme raketore me rreze të...

Johnson siguron Zelenskyn: Mbështetja për Ukrainën do të vazhdoje dhe pse...

Boris Johnson e ka siguruar presidentin Volodymyr Zelensky se mbështetja e Mbretërisë së Bashkuar për Ukrainën nuk do të lëkundet, pavarësisht se kush do...

Rifillon furnizimi me gaz rus për Europën, por shumë më pak...

Gazi natyror ka filluar të rrjedhë përmes një tubacioni kryesor nga Rusia në Evropë pas një ndërprerjeje 10-ditore për mirëmbajtje, por rrjedha e gazit...

Frikë se Rusia mund të ndalojë furnizimet, BE do t’u kërkojë...

Bashkimi Evropian do të përcaktojë planet emergjente më vonë gjatë ditës për të reduktuar kërkesën për gaz brenda disa muajsh, duke paralajmëruar vendet se...

Lajmet e fundit