Rusët bombardojnë portin e Odesës, Ukraina: Putin “pështyu në fytyrë” marrëveshjen e grurit

Forcat ruse kanë sulmuar me raketa portin e Odesës, një ditë pas marrëveshjes për nxjerrjen e grurit nga Ukraina. Ukraina e ka akuzuar Putinin se ka “pështyrë në fytyrë” OKB-në dhe Turqinë me sulmin në portin e Odesës.

Kievi ka paralajmëruar se Rusia do të mbajë përgjegjësinë nëse marrëveshja e eksportit të grurit dështon dhe u bëri thirrje Organizatës të Kombeve të Bashkuara dhe Turqisë që të bëjnë presion ndaj Rusisë që të respektojë detyrimet e saj për të siguruar funksionimin e sigurt të rrugëve detare për eksportin e drithit në Detin e Zi, sipas një deklarate nga Ministria e Jashtme e Ukrainës.

“Armiku sulmoi portin tregtar të Odesas me raketa Kalibr. Dy raketa u rrëzuan nga forcat e mbrojtjes kundërajrore. Dy të tjera goditën infrastrukturën e portit”, tha në një mesazh në Telegram Komanda Operative e Ukrainës.

Ndërkohë për sulmin ka reaguar edhe ambasadorja e SHBA-së në Kiev. Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Kiev tha se sulmi me raketa ruse në portin e Odessa ishte “i neveritshëm” dhe se Rusia duhet të mbajë përgjegjësi.

“Kremlini vazhdon të përdorë ushqimin si armë. Rusia duhet të mbajë përgjegjësi”, shkroi në Twitter Bridget Brink.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu