Abazoviq: Qeveria malazeze do të riformatohet nëse nuk rrëzohet të premten

Nëse të premten nuk bie qeveria e Malit të Zi, të hënën do të fillojë një riformatim i madh, në të cilin janë të ftuar të gjithë, përveç atyre që u përjashtuan, pra partitë që paraqitën iniciativën për rënien e qeverisë, tha kryeministri i Dritan Abazoviq.

“Të gjithë të tjerët janë të ftuar, si minoritetet ashtu edhe DF dhe demokratët. Të gjithë ata që duan që ne të kemi prioritet luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, në përgatitjen e zgjedhjeve lokale, parlamentare dhe presidenciale që duhet të mbahen”, tha Abazoviq.

Ai tha se situata është e thjeshtë – të gjithë ata që duan që Mali i Zi të vazhdojë luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, që nuk duan të anulohet Marrëveshja Themelore, që duan të ndjekin rrugën e pajtimit, nuk do të votojnë për rënien e Qeveria, raporton vijesti.me.

“Të gjithë ata që duan të vënë mekanizmin politik në duart e Milo Gjukanoviqit, të kenë kuptim kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, të mbështesin gjuhën e urrejtjes dhe diskriminimin në raport me disa bashkësi fetare apo etnike, do të votojnë kundër qeverisë”, tha Abazoviq.

Nëse qeveria bie, për sa i përket koalicionit “E Bardha në të Zezë”, ai tha se do t’i bashkohen opozitës me gjithë zemër dhe se do të përgatiten të marrin pjesë në zgjedhje dhe të shpjegojnë pse Mali i Zi duhet të ketë më shumë stabilitet politik krahasuar me atë që gjenerohet nga një pjesë e DPS dhe opsionet e tyre satelitore”.

“E mora qeverinë jo për shkak të kolltukut dhe jam plotësisht i relaksuar në pritje të 19 gushtit. Qeveria i ka përmbushur të gjitha detyrimet nga marrëveshja. Kanë mbetur tre pika që janë në kompetencë të parlamentit. Nëse dikush do të Kthejeni mekanizmin në duart e atyre njerëzve që nuk duan sukses për arsye financiare “Qeveritë e Malit të Zi duan destabilizimin, kështu që kjo nënkupton një përgjegjësi të caktuar”, tha kryeministri.

Ai tha se nuk ka problem që dikush tjetër të jetë kryeministër nëse ka rindërtim të qeverisë. /Telegrafi/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu