Abramovich mbyll epokën e tij me Chelsean, fjalim emocionues për tifozët

Roman Abramovich u ka dhënë një lamtumirë emocionale tifozëve të Chelseat, në një deklaratë përpara përfundimit të blerjes së klubit.

Rusi ka rënë dakord t’ia shesë skuadrën e Premier League për 4.25 miliardë paund, një konsorciumi të udhëhequr nga pronari i Los Angeles Dodgers, Todd Boehly.

Chelsea konfirmoi këtë mëngjes se marrëveshja do të përfundojë zyrtarisht të hënën, duke i dhënë fund sagës për marrjen e pronësisë, që ka nisur që kur Abramovich e nxori klubin në shitje më 2 mars.

Abramovich tha se ka qenë “nder i jetës” të ishte pronar i klubit për 19 vitet e fundit, një periudhë ku i ka parë blutë të kenë ngritur çdo trofe të mundshëm.

Që kur ai bleu klubin në vitin 2003, ata kanë fituar pesë tituj të Premier League, dy Liga të Kampionëve, dy Liga të Evropës, pesë Kupa FA, tre Kupa të Ligës dhe Kupën e Botës për Klube.

Kanë kaluar gati tre muaj që kur kam shpallur qëllimin tim për të shitur Chelsea FC”, tha Abramovich. “Gjatë kësaj kohe, skuadra ka punuar shumë për të gjetur kujdestarin e duhur për Chelsea FC. që do të ishte pozicioni më i mirë për të udhëhequr me sukses klubin në kapitullin e tij të ardhshëm.”

“Pronësia e këtij klubi vjen me përgjegjësi të madhe. Që kur erdha në Chelsea, gati njëzet vjet më parë, kam dëshmuar drejtpërdrejt se çfarë mund të arrijë ky klub. Qëllimi im ka qenë të siguroj që pronari i ardhshëm të ketë një mentalitet që do të mundësojë sukses për ekipin e meshkujve dhe femrave, si dhe vullnetin dhe përpjekjen për të vazhduar zhvillimin e aspekteve të tjera kyçe të Klubit, si Akademia dhe puna etike e Fondacionit Chelsea.”

Një konsorcium i udhëhequr nga pronari i pjesshëm i LA Dodgers, Todd Boehly, e ka blerë klubin për 4.25 miliardë paund. Abramovich po shet klubin pas sanksioneve të rrepta financiare ndaj tij nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Sanksionet thonë se Abramovich nuk mund të ketë ndonjë përfitim financiar të drejtpërdrejtë ose të tërthortë nga shitja.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu