Akuzat për rezolutën e Malit të Zi, Vuçiç “lan duart”: Janë gënjeshtra

Pas pjesëmarrjes në seancën e kolegjiumit të zgjeruar të Shefit të Shtabit të Forcave të Armatosura të Republikës së Serbisë, Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i kërkoi Presidentit të Malit të Zi, Jakov Milatoviç dhe Kryeministrit të Republikës së Malit të Zi, Milojko Spajiq, nëse ka qenë krijuesi i Rezolutës për gjenocidin në kampet Jasenovac, Dachau dhe Mauthausen, e cila është miratuar së fundi nga Parlamenti i Malit të Zi dhe nëse ka bërë presion që ai dokument të miratohet, shkruan Vijesti.

“U kërkoj të dalin publikisht dhe t’u shpjegojnë miqve të tyre kroatë dhe perëndimorë, të cilëve u kërkojnë falje ditë e natë, duke u shpjeguar se ishte një gabim i madh, të më thonë pse e kanë bërë këtë gabim dhe t’u shpjegojnë njerëzve se po bënin shaka. kur thanë se ka pasur lidhje mes Beogradit dhe meje personalisht”, tha Vuçiç në konferencën për media.

Vuçiç tha se asnjëherë nuk i ka telefonuar as Milatoviçit, as Spajiçit, as kryetarit të Parlamentit të Malit të Zi Andrija Mandiç. Në konferencën për shtyp, një gazetar përmendi edhe artikullin e Jutarnji List për planin e errët të Vuçiçit pas Rezolutës për Jasenovacin.

Presidenti i Serbisë tha se disa kanë shkruar më shumë artikuj për të këtë vit se sa për kryeministrin e Republikës së Kroacisë, Andrej Plenkoviç dhe Presidentin e Republikës së Kroacisë, Zoran Milanoviç, së bashku, shkruan Vijesti.

“Kjo tregon mjaft jo vetëm për obsesionin e tyre, por edhe diçka të mirë për mua”, tha Vuçiç. Presidenti serb tha se zyrtarët e huaj i thonë se liderët malazezë u thonë se Rezoluta për Jasenovacin është miratuar për shkak të presionit nga Beogradi. Ai shtoi se malazezët nuk duhet ta thonë emrin e tij sepse “ata e dinë se kjo do të ishte një gënjeshtër e qartë.”


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu