Albin Kurti kritikon hapur BE-në: Harruat pse u krijuat, Serbia na shikon me “dylbi ushtarake”

Një i majtë që pritet të bëhet kryeministri i ri i Kosovës, Albin Kurti, dënoi vendimin e Bashkimit Evropian për të ndalur zgjerimin e mëtejshëm në Ballkan, duke thënë se vendimi tregoi se udhëheqësit perëndimorë kishin harruar mësimet e dy luftërave botërore dhe në vend të kësaj po tërhiqen nga fashizmi dhe populizmi shkruan kështu The Guardian, pasi ka intervistuar udhëheqësin e pritshëm të Kosovës.

Ai shtoi se një qëndrim i tillë mund të dëmtojë shanset e Kosovës për të arritur një marrëveshje me Serbinë, e cila ka refuzuar ta njohë atë si një vend të pavarur që nga fundi i luftës 1998-1999, pasi Beogradi ka më pak nxitje për të vepruar pa perspektivën e anëtarësimit në BE.

Franca ndezi komplot në rajon kur bllokoi Maqedoninë Veriore dhe Shqipërinë në samitin e BE javën e kaluar për të filluar bisedimet e pranimit, duke shkatërruar kështu shanset e Serbisë për t’u anëtarësuar në BE së shpejti. Presidenti francez Emmanuel Macron tha se në vend të zgjerimit, Evropa duhet të përqëndrohet në reformat e brendshme.

“Bashkimi Evropian u themelua si përgjigje ndaj fashizmit, por tani ka frikë të përballet me populistët dhe fashizmin”, tha Kurti për The Guardian.

“Po, Bashkimi Evropian është domethënës për Ballkanin, por Ballkani është shumë i rëndësishëm për BE. Berlini dhe Parisi duhet ta dinë këtë shumë mirë, dhe është vërtet e trishtueshme, për të gjithë ne, që e kanë harruar këtë. Pas disa dekadash, historianët do të thonë se dy luftëra botërore nuk ndodhën, por vetëm një luftë me dy episode dhe se gjithçka filloi në Sarajevë”, tha Kurti.

Kurti tha se përparësia e tij, si kryeministër, ishte të zgjidhë papunësinë dhe të sjellë drejtësi në qeverisje, kjo në planin e brendshëm. Ndërsa në atë të jashtëm, ku veçoi raportet me Serbinë, tha se për marrëveshjen e synuar do diktojë tjetër qëndrim, të tjera kushte.

Ai paralajmëroi se tarifat 100% që paraardhësi i tij vendosi për importet e mallrave nga Serbia do të shfuqizoheshin vetëm pasi të ishin pranuar masat reciproke për lirimin e qasjes së mallrave të Kosovës në Serbi. Ai gjithashtu tha se Beogradi duhet të përfundojë fushatën e tij diplomatike ndërkombëtare për të detyruar vendet që të tërheqin njohjen e Kosovës. “Nëse duan të fillojnë një dialog, duhet të ndalojnë në mënyrë eksplicite të shpifin të drejtën tonë për shtetësi”, tha Kurti.

“Serbia duhet të përballet me të kaluarën e saj, në vend që të shikojë Kosovën dhe Shqipërinë përmes dylbive ushtarake”, tha Kurti.

Ai tha se ishte plotësisht kundër shkëmbimit të territorit me Serbinë, një ide e mbrojtur nga presidentët Thaçi e Vuçiç.

“Kurdoherë që të formoni një kufi të ri, gjithmonë do të ketë serbë ose shqiptarë nga ana tjetër”, theksoi Kurti. /tesheshi.com/

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu