Ambasadori amerikan në Beograd reagon: “Serbët të kthehen në institucione”,

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill ka komentuar situatën e tensionuar në veri të Kosovës, pas largimit të përfaqësuesve të Listës Serbe nga institucionet e Kosovës.

Hill u ka bërë thirrje zyrtarëve serb të kthehen në institucione dhe se Kosova duhet të formojë Asosacionin dhe t’i pezullojë menjëherë masat për targat.

“Tërheqja e serbëve nga institucionet e Kosovës nuk është zgjidhje për mosmarrëveshjet aktuale dhe ka potencial për të përshkallëzuar më tej tensionet në terren. Prandaj, Shtetet e Bashkuara i bashkohen BE-së duke u bërë thirrje përfaqësuesve të Serbisë dhe serbëve të Kosovës që të respektojnë angazhimet e tyre nga dialogu dhe t’i kthehen detyrave të tyre në institucionet e Kosovës, duke përfshirë policinë, gjyqësorin dhe administratat lokale”, tha Hill .

Më tej Hill ka bërë me dije se Shtete e Bashkuara të Amerikës pajtohen me Bashkimin Evropian se zhvillimet e fundit mes Kosvës dhe Serbisë rrezikojnë përparimin e rëndësioshëm në dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja.

Shtetet e Bashkuara mbështesin plotësisht përpjekjet e BE-së për të vazhduar ndërmjetësimin e negociatave. Të dyja palët duhet të tregojnë se janë të gatshme të kërkojnë zgjidhje në mënyrë konstruktive dhe t’i respektojnë angazhimet e marra në dialogun e ndërmjetësuar nga BE”, tha Hill.

Ambasadori i SHBA-ve në Serbi u bëri thorrje të dyja palëve të zgjedhin rrugën e dialogut dhe të përmbahen nga veprimet që do të çonin në dhunë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu