Analisti ushtarak italian: Si do të reagonte NATO nëse Serbia do sulmonte Kosovën

Ish-pjesëtari i ushtrisë italiane dhe ekspert i forcave ushtarake të NATO-s dhe strategjisë së mbrojtjes, Thomas Theiner, në profilin e tij në Tëitter ka analizuar reagimin e aleancës së NATO-s në rast se forcat ushtarake serbe lëvizin në territorin e Kosovës.

Theiner ka shkruar se beson se oficerët e Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Serbe i kanë shpjeguar Vuçiqit në takimin e mbrëmshëm se nëse ai urdhëron sulmin ndaj Kosovës, aeroplanët e NATO-s do të shfaqen mbi Serbi brenda pak orësh dhe do të fillojnë bombardimet.

Më tej, Theiner sqaron se brenda 48 orëve, Brigada 173 Ajrore e Ushtrisë Amerikane do të ishte në aeroportin e Prishtinës dhe se Brigada e Parashutave e Ushtrisë Italiane do të zbriste në aeroportin e Gjakovës, i cili sapo ishte ndërtuar për këtë qëllim. .

Një ditë më vonë, brigada e mekanizuar e ushtrisë italiane “Pinerolo”, e cila ndodhet në afërsi të Barit, do të transferohej nga Divizioni i Tretë Detar i Marinës Italiane nga Brindizi në Durrës me anijet e saj amfibe brenda dy ditësh“, thotë Theiner.

Nga Durrësi në Mitrovicë, brigada “Pinerolo” do të transferohej me automjete Freccia dhe shkatërrues tankesh Centauro brenda gjashtë orëve, falë daljes A1 që ishte e kufizuar nga perëndimi.

Analisti konkludon se NATO ka 23 vjet që planifikon dhe stërvit mbrojtjen e Kosovës dhe se nëse Serbia e sulmon ndonjëherë Kosovën, NATO është në gjendje t’i mposht ato në ajër për disa orë dhe në tokë për disa ditë. Ai nënvizoi se NATO-ja ka bërë përpjekje që këtë ta dinë edhe gjeneralët serbë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu