Anijet ruse dyshohet se po transportojnë grurin ukrainas, Kievi me kërkesë drejt Turqisë

Ukraina ka bërë thirrje që një anije që transportonte grurë nga një pjesë e vendit e pushtuar nga Rusia të konfiskohet. Anija aktualisht ndodhet në brigjet turke. Ne kemi monitoruar anijen me flamur rus, Zhibek Zholy, në rrugën e saj nga porti ukrainas i Berdyansk në portin turk të Karasu.

Nuk është e qartë se nga ka ardhur ngarkesa e saj apo si është marrë, por Rusia është akuzuar për vjedhjen e grurit nga zonat e Ukrainës që ajo kontrollon – akuza që Rusia i mohon. Berdyansk është në rajonin jugor të Ukrainës Zaporizhzhia, në Detin Azov.

Lajmi për nisjen e anijes nga Berdyansk u njoftua në aplikacionin e mediave sociale Telegram nga Yevhen Balytskyi, i cili së fundmi u emërua nga Rusia si guvernator i zonave të pushtuara të Zaporizhzhia.

Balytskyi tha se 7,000 tonë drithë do të dërgoheshin në vendet “miqësore”. Më vonë ai e redaktoi postimin, duke hequr referenca për ngarkesën dhe destinacionin e anijes.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu