Arabia Saudite po ndërton një resort skish prej 500 miliardë dollarësh në mes të shkretëtirës (VIDEO)

Arabia Saudite dëshiron të ndërtojë një vendpushim të madh skish në mes të shkretëtirës. Megaprojekti i quajtur Troyena pritet të kushtojë rreth 500 miliardë dollarë.

Nuk është thjesht një koncept, por Arabia Saudite ka filluar ta ndërtojë. Vendi aziatik është aq serioz në lidhje me projektin Trojan sa është angazhuar të presë Lojërat Dimërore Aziatike 2029.

Mbretëria do të jetë e para në Azinë Perëndimore që do të presë lojërat, raportojnë mediat e huaja.

Qendra e skive do të jetë pjesë e një projekti të madh të quajtur NEOM – një qytet futurist që do të shtrihet nëpër shkretëtirë dhe male, deri në Detin e Kuq.

Mirror Line – qyteti i së ardhmes
Mirror Line është konceptuar si një rrokaqiell horizontal. Ai do të jetë prej xhami i projektuar për të reflektuar dritën dhe do të jetë mjaft i madh për të akomoduar deri në nëntë milionë banorë.

Projektuar nga Morphosis Architects, një firmë me bazë në Santa Monica, Kaliforni, do të përbëhet nga dy ndërtesa identike që do të shkojnë paralel me njëra-tjetrën. Struktura do të jetë 168 kilometra e gjatë, 500 metra e lartë dhe 200 metra e gjerë.

Qyteti do të përfshijë një marinë, qendra tregtare, shtëpi luksoze dhe një stadium me madhësi të plotë.

Pamjet satelitore tregojnë se tashmë është bërë përparim në qytet.

Mirror Line, së bashku me Troyena Desert Ski Resort, i gjithë projekti NEOM, vlerësohet të kushtojë më shumë se një trilion dollarë.

Arabia Saudite planifikon të përfundojë qendrën e skive në kohë për Lojërat Dimërore Aziatike 2029 dhe pjesën tjetër të megaqytetit deri në vitin 2030. Është një plan ambicioz, por nëse ka sukses, do ta bëjë Arabinë Saudite një nga destinacionet turistike më të njohura në Lindjen e Mesme.

Vodeo:


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu