Armëpushimi me Azerbajxhanin, protestuesit kërkojnë dorëheqjen e kryemininistrit armen

Mijëra protestues u mblodhën në Jerevan të shtunën për të kërkuar dorëheqjen e Kryeministrit Nicole Pasinian, e cila është kritikuar për pranimin e armëpushimit, duke njohur fitoren e Azerbajxhanit.

Gati 10,000 njerëz u mblodhën në mëngjes, sipas reporterëve të AFP, duke mbajtur pankarta me mesazhe të tilla si “Nicole, jep dorëheqjen”. Kjo është demonstrata më e madhe e opozitës që nga fillimi i tubimeve protestuese kundër Kryeministrit të Armenisë.

Marrëveshja, e nënshkruar midis Baku dhe Jerevanit në 9 nëntor me ndërmjetësimin rus, parashikon fitime të konsiderueshme territoriale në Azerbajxhan dhe u konsiderua katastrofike nga shumë armenë, të cilët kanë bërë thirrje që Pasinyan të japë dorëheqjen.

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu