Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, “alarmojnë” mediat e rajonit

“Pas Kosovës me bazën e Bondsteelit, edhe Shqipëria po kthehet në një fortesë të NATO-s në Ballkanin Perëndimor”, shkruan media greke greke “Pentapostagma.gr”. Ndërkohë që NATO-ja ka hyrë zyrtarisht në pjesën perëndimore të Ballkanit në një përpjekje për të bllokuar ndikimin rus, shkruajnë mediat e rajonit, teksa njoftojnë se ka filluar puna në bazën ajrore të Kuçovës, 64 kilometra në jug të Tiranës.

“Kryeministri shqiptar Edi Rama ofron ‘tokë dhe ujë’ në SHBA për baza me mijëra ushtarë dhe sistemeve të armëve”, vijon “Pentapostagma.gr” në shkrimin e saj.

Sipas medias greke, qëllimi i Shqipërisë dhe NATO-s është të bllokojë përpjekjet e Rusisë për të depërtuar në rajon dhe për të forcuar ndikimin e saj nëpërmjet shërbimeve sekrete, investimeve dhe propagandës përmes mediave.

Edhe agjencia serbe e lajmeve “Tanjug” ka raportuar për fillimin e punës në këtë bazë ajrore, ndërsa mediat në rajon kanë publikuar edhe fotografi që tregojnë se aeroplanët e vjetër kinezë dhe rusë aktualisht janë “të strehuar” rrëzë një mali që kufizohet me bazën. Ndërkohë që “Tanjug” bën fjalë për nisje të punimeve në bazën e Kuçovës, kjo nuk rezulton të ketë ndodhur.

Punimet për ta kthyer bazën e Kuçovës në të parën bazë ajrore të NATO-s në Ballkanin Perëndimor pritet të nisin pas përfundimit të procedurave të zakonshme, pikërisht në tetor të vitit 2021. Kjo është bërë e ditur nga ish-ministrja e Mbrojtjes e Shqipërisë, Olta Xhaçka, gjatë prezantimit të procedurave për kontraktorët e interesuar për projektin e bazës ajrore të Kuçovës në dhjetor të vitit kaluar.

NATO-ja, por edhe Ministria e Mbrojtjes nuk kanë bërë të ditur emrin e kompanisë fituese që do të ndërtojë bazën ajrore të Kuçovës.

Komisioni për Sigurinë Kombëtare në parlamentin e Shqipërisë, miratoi në tetor të vitit kaluar marrëveshjen teknike ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe Agjencisë së Mbështetjes dhe Prokurimit të NATO-s, për realizimin e projekteve të Kuçovës, të financuara nga programi i investimeve të NATO-s për sigurinë, vitet 2019-2022.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të investojnë në bazën e Kuçovës miliona euro. Sipas parashikimeve amerikanët do të investojnë fillimisht 41.317.000 euro.

Sipas marrëveshjes, në fund të vitit 2023 mund të nisin normalisht fluturimet nga baza e Kuçovës.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu