Biden skeptik: Armëpushimi mes Izraelit dhe Hamasit nuk do të ndodhë së shpejti

Presidenti amerikan, Joe Biden ka thënë se nuk ka besim se një armëpushim mes Izraelit dhe Gazës do të ndodhë së shpejti.

Biden mori pjesë në samitin e sotëm të liderëve të G7 në Itali, ku ai u konfirmoi gazetarëve se ishte diskutuar një plan armëpushimi.

Kur u pyet nëse ai kishte besim se një armëpushim do të ndodhte së shpejti, presidenti u përgjigj “jo”.

Ai tha se nuk e kishte humbur shpresën, por shtoi se “Hamasi duhet të lëvizë”.

Plani trefazor i armëpushimit të zotit Biden u pranua nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së këtë javë.

Propozimi u raportua të përfshinte tërheqjen e plotë të trupave izraelite nga Gaza dhe do të përfshinte dorëzimin e Hamasit të të gjithë pengjeve të tij.

Megjithatë, siç raportuam këtë mëngjes, një udhëheqës i lartë i Hamasit i tha Reuters se tërheqja e plotë e trupave izraelite nga Gaza ishte një ndryshim në marrëveshjen që ata kishin kërkuar.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu