Bloomberg: Turqia, test sekret i një rakete balistike (VIDEO)

Sipas një raporti të Bloomberg, Turqia testoi një raketë balistike me rreze të shkurtër veprimi të martën mbi Detin e Zi.

Një platformë e posaçme telefonike celulare thuhet se është përdorur për testimin, nga një aeroport pranë qytetit port të Rizunda rreth orës 07:00 të mëngjesit.

Raketa, sipas Bloomberg, përshkoi një distancë prej 561 kilometrash dhe ra në brigjet e Sinopit.

Testi i raketës balistike është pjesë e një projekti sekret të quajtur “Tayfun” që është në zhvillim prej disa vitesh.

Megjithatë, zyrtarët në industrinë turke të mbrojtjes, e cila mbikëqyr zhvillimin e armëve, refuzuan të zbulojnë ndonjë informacion. /tesheshi.com/

VIDEO:


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu