Bogoev: Nuk ka bullgarizim, gjuha është vërtetuar, historia jonë nuk është vjedhur

Nënkryetari i LSDM-së, Stefan Bogoev, në edicionin veror të emisionit “Click Plus” në TV21, tha se nuk ka bullgarizim, gjuha është vërtetuar dhe historia jonë nuk është vjedhur, transmeton InfoShqip.

Nëse pyesim cilindo diplomat apo përfaqësues të ndonjë vendi në Maqedoni se në cilën gjuhë kanë folur Stefan dhe Ljubisha në emisionin debatues në TV21 të hënën në mëngjes, do t’ju thonë se ne flasim maqedonisht. Ku është bullgarizimi? Gjuha e konfirmuar. “Cila pjesë e historisë mendojmë se na është vjedhur apo na mungon, ndryshe nga para një muaji e gjysmë kur ndodhte histeria”, pyet Stefan Bogoev.

Bogoev pyet se çfarë ka ndryshuar në thelb në drejtimin e bullgarizimit nga atëherë e deri më sot./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu