Boris Johnson “tashmë ka një Plan B – dhe do të bëjë miliona”

Kur Boris Johnson njoftoi sot dorëheqjen si kryetari i partisë Konservatore, gjegjësisht tashmë luan rolin e kryeministrit në detyrë, ai raportohet se ka një Plan B që mund ta shohë atë të pasurohet shumë, shumë shpejt.

Johnson ka pasur një pagë vjetore prej 185 mijë eurove si i pari i qeverisë britanike, transmeton Telegrafi.

Para se të vinte në detyrë, ai vlerësohet të ketë fituar rreth 981 mijë euro duke shkruar për gazetat, librat, fjalimet dhe paraqitjet televizive, raporton themirror.

Ai madje një herë kishte pohuar se ka fituar 295 mijë euro si kolumnist i “Daily Telegraph”.

Paraardhësja e tij, Theresa May thuhet se ka fituar më shumë se 2.48 milionë euro prej së është larguar nga posti i kryeministres.

Dhe duke pasur parasysh mandatin më të gjatë të Borisit në detyrë, ai potencialisht mund të komandojë norma shumë më të larta – veçanërisht në SHBA, ku është krahasuar me Donald Trumpin.

Tarifat e zakonshme për një folës të famshëm janë rreth 120 mijë euro për një fjalim.

Në të vërtetë, duke folur për theguardian, një nga biografët e 58-vjeçarit, Tom Bower pretendon se politikanit i është thënë nga ‘financuesit e partisë konservatore’ se ai “nuk kishte nevojë të shqetësohej për paratë”.

“Johnson mund të kishte bërë shumë miliona duke u bërë një yll televiziv si Jeremy Clarkson apo Piers Morgan”, tha Gimson për Guardian dhe shtoi se “Por ai zgjodhi pushtetin mbi paratë. Unë mendoj se ai do ta bëjë këtë përsëri. Johnson e do pushtetin. Unë me siguri mund ta shoh atë duke i dhënë një vorbull tjetër”.

Ndryshe, Johnson do të mbetet kryeministër në detyrë edhe për disa muaj derisa të zgjidhet i pari i qeverisë së re. /Telegrafi/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu