Brnabiq: Serbët në Kosovë nuk po kërkojnë shumë

Serbët nga Kosova nuk kërkojnë shumë, kërkojnë vetëm respektim të Marrëveshjes së Brukselit, tha kryeministrja Ana Brnabiq, raporton H1, transmeton InfoShqip.

Partnerët tanë evropianë dhe partnerët tanë në SHBA nuk mund të tolerojnë më shkeljen e njëanshme të të gjitha marrëveshjeve të nënshkruara dhe shpresoj se një marrëveshje me siguri do të arrihet, tha Brnabiq.

Ajo theksoi se serbët po kërkojnë vetëm nga Prishtina që të fillojë zbatimin e marrëveshjes së Brukselit, të nënshkruar në vitin 2013, e cila garanton BE-në se do të respektohen të gjitha marrëveshjet në pllaka, të cilat janë nënshkruar më parë.

Ajo shtoi se nuk është e sigurt se çfarë do të ndodhë nga mesnata e së dielës, por se Serbia ka shumë për të humbur duke marrë parasysh se sa ka përparuar ekonomikisht.

“Sa shumë kemi punuar për të ndërtuar Serbinë dhe tani Prishtina dhe Kurti po ju kthejnë për të zgjidhur disa gjëra, të cilat tashmë janë zgjidhur”, tha Brnabiq./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu