Çfarë po ndodh me motin? Europa mbytet nga valët e të nxehtit, në Britaninë e Madhe ndodh e papritura

Sot është dita më e gjatë e vitit, por mezi ka pasur një aluzion të verës në Mbretërinë e Bashkuar, ndërkohë që disa pjesë të Evropës mbyten nga nxehtësia rekord. Është një kontrast i madh, i cili ka qenë “dëshpërimisht i ftohtë” deri më tani këtë muaj, thotë meteorologu i Sky News Steff Gaulter.

Kjo për shkak se vendi ishullor ka pasur një zonë me presion të ulët ose erërat që tërhiqeshin nga Arktiku, shpjegon Gaulter. Pra, çfarë po ndodh – dhe a do të përmirësohet moti?

Greqia regjistroi valën e saj më të hershme të të nxehtit ndonjëherë javën e kaluar, pasi temperaturat u rritën rreth 38 gradë Celsius për më shumë se tre ditë rresht. Turisti i pestë ka ndërruar jetë me 18 qershor nga i nxehti.

Mbretëria e Bashkuar është ndier larg verës për pjesën më të madhe të qershorit. “Duket sikur jemi një deri në tre gradë nën normale për këtë periudhë të vitit,” tha për Sky News David Schultz, një profesor i Meteorologjisë Sinoptike në Universitetin e Mançesterit.

Moti më i freskët ka prekur edhe disa pjesë të tjera të Evropës veriperëndimore. Por, ndërkohë që kjo ka ndodhur, Evropa Juglindore është mbuluar nga erërat e nxehta që fryjnë nga Afrika e Veriut.

Sipas meteorologëve, ajri mbi Afrikën e Veriut ka qenë edhe më i nxehtë se zakonisht këtë vit, kështu që kjo e ka rritur edhe më shumë temperaturën.

Sot, më 20 Qershor është dita më e gjatë e vitit dhe Met Office parashikon një ditë të thatë për shumicën, duke arritur deri në 21 gradë Celsius dhe “të ndiheni ngrohtë aty ku ju kap rrezet e diellit”.

Muaji i parë i verës meteorologjike 2024 filloi me mot të lagësht dhe të freskët në pjesën më të madhe të Evropës; i vetmi rajon që ka më shumë mot të ngjashëm me verën ishte së fundmi Evropa Juglindore. Modeli i përgjithshëm mbi Evropën më në fund po ndryshon për të ndaluar ngjarjet e shiut, por do të shkaktojë valë të tepruar të të nxehtit në Evropën jugore, qendrore dhe lindore, sipas meteorologëve.

Temperaturat parashikohen të rriten nga mesi deri në të 30-tat e larta në shumë vende dhe potencialisht mund të sfidojnë pikën 40°C për herë të parë këtë verë në këtë veri të largët. Ato më anormale priten për Evropën Qendrore dhe Gadishullin Ballkanik.

Arsyeja kryesore pas valës së të nxehtit është një model i njohur si kupola e nxehtësisë. Në përgjithësi, kur vendoset një periudhë e gjatë e motit të qëndrueshëm, kjo veçori e mirënjohur intensifikon një valë të nxehti nën të.

Heat Dome është veçoria kryesore e sfondit që shkakton valë të mëdha të nxehtit globalisht çdo vit. Verën e kaluar, pati ngjarje veçanërisht të forta të të nxehtit, të cilat vazhduan në shtator dhe tetor. Ka pasur mijëra stacione që kanë thyer rekord dhe anomalitë e temperaturës shpesh kanë qenë jashtë grafikëve.

Në shkallë globale, temperaturat nga janari deri në qershor kanë qenë shumë mbi mesataret afatgjata.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu