Çfarë po ndodh mes Teheranit dhe Athinës: Irani i mer peng dy çisterne nafte të Greqisë

Forcat iraniane kanë kapur dy cisterna greke në Gjirin Persik, njoftoi media shtetërore iraniane, menjëherë pasi Teherani paralajmëroi se do të merrte “masa ndëshkuese” kundër Athinës lidhur me konfiskimin e naftës iraniane nga SHBA nga një cisternë e mbajtur në brigjet greke.

Garda Revolucionare iraniane (IRGC) tha se kishte sekuestruar dy cisterna greke për “shkelje”, por nuk shpjegoi se cilat ishin shkeljet.

Greqia është përgjigjur me akuzat për pirateri kundër Iranit.

“Këto veprime janë të barabarta me akte piraterie,” tha Ministria e Jashtme greke në një deklaratë, duke paralajmëruar qytetarët grekë që të shmangin udhëtimin në Iran.

Ata thanë se protestuan ashpër te ambasadorja iraniane në Athinë kundër sekuestrimit “të dhunshëm”.

Ata pretendojnë se helikopterët iranianë u ulën në cisternë dhe se ushtarë të armatosur u ulën prej tyre.

Lëvizja e Iranit erdhi mes tensioneve midis dy vendeve për fatin e naftës iraniane nga një cisternë me flamur rus të kapur në Greqi në prill.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu