Ç’ndodh kur përplasen makinat elektrike? (VIDEO)

Një përplasje midis një makine relativisht të vogël dhe një SUV të madh nuk është aspak e këndshme, veçanërisht kur bëhet fjalë për dy makina elektrike me një masë të madhe të kombinuar. Është edhe më keq kur një makinë më e madhe përplaset anash, ose në derën e shoferit ose të pasagjerit të një makine më të vogël.

Si duket kjo lloj përplasjeje dhe cilat janë pasojat e saj na zbuloi Volvo, e cila kreu një test përplasjeje në të cilën makina e tyre më e madhe, SUV EX90 5 metra, u përplas në anë të modelit të tyre më të vogël, EX30, i cili ka një gjatësi prej 423 cm.

Volvo ka besim se të gjithë mund të dalin gjallë dhe mirë nga kjo përplasje. Testi, në të cilin një makinë më e madhe me një masë bazë prej 2,685 kilogramë përplaset në një më të vogël që peshon 1,831 kilogramë, u krye në qendrën e sigurisë Volvo në Torslanda, Suedi.

Në momentin e përplasjes, EX90 udhëtonte me shpejtësi 50 km/h dhe EX30 me shpejtësi 20 km/h. Brenda modelit më të vogël, në anën e përplasjes ishin dy bedelë të provës së përplasjes që simulonin subjektet femra.

Lotta Jakobsson, një eksperte teknike për parandalimin e dëmtimeve, shpjegoi në një intervistë me Automotive News Europe se si konstruksioni i EX90 zvogëlon rrezikun e lëndimit për ata brenda EX30.

Pjesa e poshtme e strukturës së përparme të SUV-së më të madhe është projektuar për të thithur më mirë forcat e një përplasjeje. Duke qenë se të dyja janë modele krejtësisht të reja, as EX30 dhe as EX90 nuk janë testuar ende nga Euro NCAP, por është e qartë se vlerësimet maksimale të mira priten gjithmonë nga Volvo. /tesheshi.com/

VIDEO


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu