Çudia nga Kina: Shihni çfarë mund të bëjë treni më i shpejtë në botë (VIDEO)

Treni përdor teknologjinë e levitacionit magnetik (MAGLEV) dhe mund të lëvizë me shpejtësi deri në 600 km / orë, transmeton InfoShqip.

Kina ka zhvillyar trenin më të shpejtë në botë. Forcat refuzuese magnetike të shinave dhe pjesa e poshtme e trenit e lejojnë atë të “notojë” praktikisht mbi shina, gjë që eliminon pothuajse plotësisht fërkimin.

Kjo bën të mundur arritjen e shpejtësive shumë më të larta se trenat konvencionale.

Udhëtimi nga Pekini në Shangai me trenin e ri zgjat vetëm 2.5 orë, që është dy herë më i shpejtë se sa trenat e mëparshëm.

Kina planifikon të rrjetëzojë vendin me trenat MAGLEV, me synimin për të shkurtuar kohën e udhëtimit midis qyteteve më të mëdha deri në tre orë./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu