Dështimi historik, demokratët kërkojnë tërheqjen e Biden, ja kush mund ta zëvendësojë

Dështimi historik i Presidentit Joe Biden në debatin e parë televiziv të transmetuar në “CNN: kundër Donald Trump fjalë për fjalë i futi në panik demokratët. Në mesin e demokratëve, pas performancës katastrofike të Biden, i cili u shfaq i hutuar dhe i çorientuar, tani po përhapet hipoteza e presionit mbi kreun e Shtëpisë së Bardhë për ta detyruar atë të tërhiqet për arsye shëndetësore dhe të zgjedhë një alternativë. Nëse presidenti amerikan tërhiqet nga gara, zëvendësuesi do të identifikohet në Konventën Demokratike që do të mbahet më 19 gusht në Çikago. Për momentin, megjithatë, stafi i presidentit përjashton mundësinë e tërheqjes. “Sigurisht që ai nuk do të tërhiqet”, konfirmoi zëdhënësi i fushatës së Biden, Seth Schuster, në një mesazh të raportuar nga “The Hill”. Ndonëse nuk ka gjasa, gjithçka mund të ndodhë.

2 gra në garë

Nëse ëndrra e universit liberal është mishëruar nga ish-Zonja e Parë Michelle Obama, hipoteza më konkrete përfaqësohet nga Zëvendëspresidentja Kamala Harris, e cila mund të mbështetet nga vetë Biden nëse realizohet tërheqja. Problemi i parë: Harris është jopopullore dhe vlerësimi i miratimit është aktualisht nën 40%, sipas mesatares FiveThirtyEight. Së dyti: për të lehtësuar emërimin e Harris, Biden duhet të japë dorëheqjen përpara konventës së gushtit. Përndryshe, ai mund të imitonte atë që bëri Lyndon Johnson në 1968, duke qëndruar në detyrë deri në fund të mandatit të tij. Në atë rast, megjithatë, delegatët që ai fitoi do të ishin të kontestueshëm. Dhe nëse Kamala Harris nuk është presidente deri në mes të korrikut, ajo nuk do të ketë të drejtën efektive për nominim. Më pas ka figura të tjera të shquara që mund të zëvendësojnë Biden si guvernatori i Miçiganit Gretchen Ëhitmer, guvernatori i Pensilvanisë Josh Shapiro, si dhe ai i Maryland, Ëes Moore.

Kandidati favorit

Prandaj, nëse Kamala Harris duket se është rruga më e qëndrueshme dhe më e dukshme në rast të një hapi të bujshëm mbrapa nga presidenti amerikan, ai i guvernatorit të Kalifornisë Gavin Neësom duket më i pamundur. Ky i fundit, në fakt, ka mbështetur disa kandidatë jashtë Kalifornisë vitet e fundit, duke ndezur thashethemet më të ndryshme për kandidaturën e tij të mundshme për Shtëpinë e Bardhë, por Neësom e ka hedhur poshtë me vendosmëri këtë mundësi, duke u betuar për besnikëri ndaj fushatës së Bidenit për vitin 2024.Neësom është një 57-vjeçar energjik me pikëpamje jashtëzakonisht liberale – ai mbron të drejtën e abortit, paralajmëron kundër ndryshimeve klimatike, mbështet martesën e të njëjtit seks dhe prezantoi një moratorium mbi dënimin me vdekje “sepse ato janë dëshmi e diskriminimit racor”. Ai është me origjinë irlandeze dhe katolik.Problemi i Neësom-it është se ai është një anëtar i lindur i elitës së Amerikës, gjë që largon shumë votues.Përveç kësaj, një sondazh i kohëve të fundit zbuloi se 50 përqind e të rriturve amerikanë – duke përfshirë 30 përqind të demokratëve – besojnë se Kalifornia është shumë liberal. I njëjti sondazh tregoi se rreth një e treta e amerikanëve e shohin Neësomin pozitivisht, një e treta tjetër negativisht dhe se të gjithë të tjerët nuk e njohin atë.

Zëvendësimi i Biden

Siç shpjegon “Politico”, nuk është aspak një proces i thjeshtë zëvendësimi i një kandidati presidencial të caktuar tashmë që ka fituar zgjedhjet paraprake. Një nga opsionet që mund të shqyrtohet në ditët në vijim është amendamenti i 25-të; ai që nënkupton se Presidenti i Shteteve të Bashkuara nuk është më në gjendje të vazhdojë të ushtrojë detyrat e tij ekzekutive. Nga pikëpamja taktike, ‘topi i përgjegjësisë’ do të kalonte nga lidershipi i partisë dhe vlerësimi i tyre në faktorë të jashtëm, mbi të cilët askush nuk mund të kishte ndikim. Me zemër, Joe Biden ka grumbulluar një sasi pothuajse absurde gafash në javët e fundit që mund të shërbejnë si një lloj baze për të justifikuar këtë lëvizje. Presidenti, në fakt, është i vetmi që mund të vendosë nëse do të tërhiqet apo jo: asnjë organ partie nuk mund ta detyrojë atë ta bëjë këtë. Dhe për momentin duket se nuk e ka ndërmend ta bëjë këtë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu