Doni lëkurë e shëndetshme? Ja 4 zakone të mira që nuk kërkojnë produkte kujdesi

Sigurisht që gjenet tuaja dhe produktet që përdorni në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës luajnë një rol vendimtar në pamjen e lëkurës tuaj… Por po aq të rëndësishme janë zakonet tuaja të përditshme. Pra, adoptoni disa zakone të mira që do t’i japin lëkurës tuaj shkëlqim dhe shëndet.

Shmangni dushin e nxehtë

Uji i nxehtë mund të ndjehet mirë në lëkurën tuaj të thatë, por në fakt mund ta thajë më tej lëkurën dhe ta bëjë atë të kruhet.

Kur dilni nga një banjë e nxehtë, lagështia natyrale e trupit tuaj avullon. Prandaj preferoni dushe të ngrohta dhe të shkurtra.

Hiqni zakonet e këqija

Pirja e duhanit shkakton dëmtim oksidativ në shumë sisteme organesh, dhe kjo përfshin lëkurën. Stresi oksidativ dëmton fiziologjinë e tij dhe kontribuon në plakjen e qelizave.

Përveç kësaj, zvogëlon rrjedhjen e gjakut në lëkurë dhe kontribuon në ndarjen e kolagjenit. Më pak kolagjen do të thotë më shumë rrudha.

A e dini se nën një mikroskop mund të shihni rrudhat tek duhanpirësit që në moshën 20 vjeçare? Sikur të mos mjaftonte kjo, hulumtimet tregojnë se plagët shërohen me një ritëm më të ngadaltë për njerëzit që pinë duhan.

Sa i përket alkoolit, efekti i tij diuretik bën që trupi juaj të humbasë ujë. Kjo mund të shkaktojë thatësi në lëkurën tuaj. Në të njëjtën kohë, zgjeron enët e gjakut, gjë që e bën lëkurën tuaj të duket e kuqe.

Bëni gjumë të mirë

Gjumi është i rëndësishëm për shumë gjëra, mund të ndihmojë trurin, zemrën dhe madje edhe lëkurën tuaj. Rezulton se funksioni i lëkurës, siç është sigurimi i një pengese mbrojtëse, prishet me mungesën e gjumit.

Për shembull, zakonet e këqija të gjumit mund të ndikojnë në mënyrën se si lëkura juaj rikuperohet nga një djegie nga dielli.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu