Dronët iranianë nën flamurin rus: Si janë “vjedhur” nga amerikanët

Informacioni se oficerët dhe inxhinierët rusë po kryejnë trajnime intensive për të operuar dronët iranianë është një shenjë e qartë për vendet perëndimore se Rusia planifikon të blejë më shumë se njëqind prej këtyre avionëve luftarakë.

Agjencia amerikane e inteligjencës CIA konfirmoi gjithashtu njohurinë se ekipet ruse kanë qëndruar në kompleksin ushtarak në Iranin qendror të paktën dy herë që nga qershori. Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Jake Sullivan e konfirmoi këtë informacion dhe publikoi imazhe satelitore që tregojnë një aeroport iranian me disa dhjetëra dronë të prodhuar në vend.

Në atë kohë, mediat dhe burimet ukrainase në Kiev deklaruan se kontingjenti i parë i dronëve iranianë kishte mbërritur tashmë në Rusi, duke fluturuar përtej Detit Kaspik dhe se bëhej fjalë për 42 avionë.

Konfirmimi i këtij informacioni vjen edhe nga radhët e autoriteteve iraniane. Hadi Beiginejad, një anëtar i parlamentit iranian dhe kryetar i Komitetit të Energjisë, vlerësoi zhvillimin e avionëve luftarakë vendas.

“Kjo është një dëshmi e aftësive të industrisë sonë ushtarake dhe nuk ka asnjë pengesë për t’i shitur këto drone te aleati ynë i madh dhe vendi mik në të ardhmen,” tha Beiginejad.

Gjenerali amerikan Mike Milley, shefi i shefave të përbashkët të shtabit, deklaroi se ka shumë të ngjarë të përfshihen avioni i tipit Shahed-129 dhe avioni më i ri Shahed-191.

Inxhinieri e kundërt

Shahed-129 (“dëshmitar” në persisht) të kujton disa lloje të avionëve amerikanë dhe evropianë në dizajnin e tij. Zhvillimi filloi në vitin 2005, kur Kompania Kombëtare e Aviacionit të Iranit (HESA) filloi të zhvillonte një mjet ajror pa pilot për zbulimin e fushëbetejës. Së shpejti zhvillimi u transferua në kompaninë Shahed, e cila prodhon lloje të ndryshme armësh për Gardën Revolucionare iraniane. Prototipi i parë fluturoi në vitin 2012 dhe fillimisht u përdor për zbulimin ajror dhe fotografimin nga ajri. Regjistrime të shumta të lëshimit të raketave balistike iraniane janë bërë kryesisht nga ky avion.

Vetë dizajni është një kopje e pjesshme e modelit të amerikanit MQ-1 Predator, dhe një pjesë është një kopje e RQ-170 Sentinel. Në dhjetor 2011, në Iranin verilindor, pranë qytetit të Kashmar, ushtria iraniane kapi një nga avionët Sentinel. Edhe pse pamjet dukeshin të padëmtuara, më vonë doli se mungonte një pjesë e krahut. Ushtria iraniane pretendoi se avioni ishte përgjuar duke përdorur “aktivitet kibernetik dhe bllokim elektronik” dhe ishte i sigurt në tokë, ndërsa SHBA më vonë konfirmoi se droni në fakt ishte rrëzuar. Është gjithashtu interesante se SHBA-të refuzuan të konfirmojnë rrëzimin e dronit të tyre për dy muaj të tërë, ndaj atëherë presidenti Barack Obama e bëri këtë zyrtarisht vetëm në mes të shkurtit të vitit të ardhshëm.

Nga ana tjetër, karakteristikat e fluturimit dhe pamja e pjesës së bishtit të Shahed-129 tregojnë se ai bazohet pjesërisht në dronin izraelit Hermes 450, disa prej të cilëve u rrëzuan mbi Iran dhe Irak. Ky kopjim i modeleve të avionëve dhe armëve nuk është i pazakontë dhe quhet “dizajn i kthyeshëm” ose “inxhinieri e kundërt”. Në vitet 1960 dhe 1970, Kina ishte e njohur për “kopjimin e dizajnit” të të gjitha pajisjeve, nga televizionet perëndimore, radiot dhe komponentët elektronikë, deri te lloje të ndryshme armësh, kryesisht nga BRSS.

Vetë sovjetikët u angazhuan në aktivitete të ngjashme – projekti i anijes hapësinore Buran ishte kryesisht një kopje e programit amerikan Space Shuttle. Spiunët rusë brenda SHBA-së kryesisht kopjonin dizajnin e komponentëve individualë, të cilët i merrnin përmes kompanive të shumta që i prodhonin. Megjithëse u testua me sukses, projekti Buran nuk u realizua kurrë, kryesisht për shkak të mungesës së parave dhe rënies së mëvonshme të Bashkimit Sovjetik.

“Inxhinieria e kundërt” mbetet një problem i madh sot. Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar Kinën për vjedhje të pronës intelektuale amerikane për dekada të tëra dhe pretendohet se pothuajse një e treta e modeleve të çipave kompjuterikë dhe celularë kinezë bazohen në dizenjot e kompanive amerikane.

Një partneritet për të ardhmen

Në vitin 2019, njësitë iraniane të mbrojtjes ajrore arritën gjithashtu të rrëzonin një tjetër dron amerikan, këtë herë një RQ-4A Global Hawk, mbi ngushticën e Hormuzit, midis Iranit dhe Omanit. Ekspertët pohojnë se ushtria iraniane “mësoi shumë” nga komponentët e RQ-4A të rrëzuar, veçanërisht nga sistemet e drejtimit dhe komunikimit satelitor.

Edhe pse Shahed-129 ka një dizajn të ngjashëm me hundë me dronët amerikanë, versioni iranian ka kamera zbulimi dhe jo një sistem udhëzimi satelitor, pasi Irani nuk posedon satelitë të tillë. Avioni ka ende sensorë modernë EOI për fluturimin natën dhe ditën, dhe kamera infra të kuqe për synimin dhe kërkimin e objektivave. Gjithashtu, droni ka një transmetim dixhital imazhi, dhe vetë sinjali është i koduar, si dronët e prodhimit amerikan. Është gjithashtu interesante që motori Rotax-914 i prodhuar në Austri përdoret për shtytje.

Avioni mund të mbajë deri në katër raketa ajër-tokë të tipit Sadid 1, të cilat janë në vetvete kopje të raketave Spike ER të Izraelit. Ndryshe nga “origjinali”, Sadid-1 ka udhëzime vizuale (TV) dhe infra të kuqe. Gjithashtu, këto raketa kanë një rreze veprimi deri në katër kilometra, në krahasim me 2.8 kilometra në variantin izraelit. Avioni mund të pajiset edhe me një raketë copëzuese Sadid-345, për të sulmuar tanke dhe mjete të blinduara. Droni mund të fluturojë deri në 1700 kilometra, por distanca reale operacionale është më e vogël, kryesisht për shkak të mundësisë së një sinjali për komunikim me stacionin bazë, i cili ka një distancë deri në 200 kilometra. Në rast të humbjes së sinjalit, avioni vazhdon në një rrugë të paracaktuar, duke përdorur sistemin “autopilot”. Ndryshe nga ato amerikane dhe evropiane, Shahed-129 nuk ka aftësi udhëzuese ose gjurmuese satelitore.

Përveç ushtrisë iraniane, dronët përdoren edhe nga Forca Quds në Siri, e cila po lufton kundër grupeve rebele. Në nëntor 2014, të paktën dy avionë Shahed-129 kryen një sulm me raketa në qytetin e Alepos.

Një gjeneratë e re e dizajnit të kopjuar

Shahed-191 (Shahed Saegheh) është një dron iranian i gjeneratës së fundit, dizajni i të cilit bazohet pothuajse tërësisht në RQ-170 Sentinel të kapur. Ashtu si ai amerikan, Shahed-191 është një dizajn i “krahut fluturues”. Është gjithashtu interesante se vetë Sentinel ishte sekret deri sa u rrëzua, megjithëse ka qenë në përdorim operacional që nga viti 2017. Ushtria dhe Forcat Ajrore Amerikane nuk kanë më shumë se 30 modele.

Shahed-191 ka një gjatësi prej 2.7 metrash dhe një hapje krahësh 7.3 metra. Meqenëse është bërë nga materiale të përbëra, peshon vetëm 500 kilogramë. Ka një shpejtësi sulmi prej 350 kilometrash në orë dhe një rreze veprimi prej 1500 kilometrash. Aktualisht është duke u zhvilluar avioni Shahed-171 Simorgh, i cili do të jetë një kopje e plotë e amerikanit RQ-170 Sentinel deri në detajet e fundit. Garda Revolucionare e Iranit aktualisht po teston dy prototipa dhe prodhimi duhet të fillojë në fund të këtij viti.

Ndryshe nga vëllezërit e tij më të mëdhenj, Shahed-171 do të ketë gjithashtu udhëzim satelitor përmes satelitit ushtarak Noor-2, i cili u lëshua në mars të këtij viti.

Javën e kaluar, një satelit i dytë ushtarak iranian, i quajtur Khayyam, u lëshua nga Qendra Hapësinore Baikonur në Kazakistan duke përdorur një raketë ruse Soyuz. Sateliti mori emrin e matematikanit pers Omar Khayyam dhe do të përdoret për imazhe dhe lundrim nga orbita, kryesisht në pjesë të Lindjes së Mesme dhe Gjirit. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu