Dronët turq për konflikte globale

Agresioni i Rusisë kundër Ukrainës fqinje në një vit e gjysmë të fundit, si dhe disa konflikte të mëparshme në Lindjen e Mesme, kryesisht ato në Siri dhe Libi, kanë treguar se epoka e luftës me këmbësorinë, artilerinë dhe përdorimin e herëpashershëm të aviacionit ka kohë që kaluar.

Konfliktet e sotme ushtarake në mbarë botën kërkojnë, para së gjithash, masa të zbulimit elektronik – nëpërmjet satelitëve, dronëve dhe mjeteve të tjera, dhe më pas njësive moderne të luftës kibernetike në internet dhe sulme ndaj kompjuterve dhe infrastrukturës së komunikimit të armikut. Konflikti në Ukrainë praktikisht që nga dita e parë përfshinte masa të tilla nga të dyja palët – sulme kibernetike, regjistrimin e pozicioneve me anë të dronëve të vegjël (komercialë) dhe më vonë sulme nga dronët më të mëdhenj dhe të armatosur ushtarakë.

Sistemet ushtarake për një epokë të re

Edhe pse vetë Rusia përdor një numër të madh të dronëve të saj, si “Orlan” dhe “Orion”, si dhe dronët iranianë “Shahed”, “famën” më të madhe sigurisht e ka marrë droni “Bayraktar TB-2” i kompanisë turke “Baykar”.

Forcat ukrainase të sigurisë arritën sukseset e para të mëdha në zmbrapsjen e sulmeve ruse falë këtij droni, i cili është përgjegjës për shkatërrimin e të paktën 250 tankeve ruse, automjeteve të blinduara dhe aseteve të tjera ushtarake.

Autoritetet në Kiev konfirmuan në fund të vitit të kaluar se droni turk është në gjendje të shkatërrojë në mënyrë të pavarur njësi të tëra të ushtrisë ruse. Vetëm dy dronë TB-2 arritën të shkatërrojnë asetet ruse me vlerë mbi 30 milionë dollarë – tetë tanke T-72, dy obustë vetëlëvizës “Akatsiya”, si dhe 14 automjete të blinduara. Edhe pse kompania turke “Baykar”, përveç “TB-2”, zhvillon edhe një seri të tërë avionësh të tjerë të gjeneratës së re, siç është aeroplani luftarak pa pilot “Kizilelma”, ai është vetëm një nga një seri e tërë kompanish turke që zhvillojnë armë moderne.

Industritë e Hapësirës Ajrore Turke (TAI) është një nga qendrat më të mëdha për zhvillimin, projektimin dhe prodhimin e avionëve dhe sistemeve për aplikimet e aviacionit. Kompania ka selinë në Ankara, me objekte prodhimi që mbulojnë një total prej 150,000 metrash katrorë. Vetë kompania u themelua në vitin 1973 me iniciativën e Ministrisë së atëhershme të Industrisë dhe Teknologjisë, me qëllim uljen e varësisë nga avionët e importuar dhe sistemet e aviacionit.

Ndër vite, kompania ka zhvilluar përmirësime të shumta për gjuajtësit amerikanë F-16 Block 15 për nevojat e Forcave Ajrore Turke, si dhe avionin shumëfunksional “CASA CN-235”. Përveç këtyre, TAI ka zhvilluar gjithashtu përmirësime për helikopterin Eurocopter AS-532 Cougar dhe aeroplanin transportues A-400M Atlas. Në vitin 2010, qeveria turke dhe Ministria e saj e Mbrojtjes nisën një program gjithëpërfshirës për zhvillimin e avionëve luftarakë vendas, helikopterëve dhe dronëve, me qëllim rritjen e mëtejshme të autonomisë së sektorit të mbrojtjes turke.

Një nga momentet kyçe që çoi në këtë vendim ishte vonesa prej një dekade në programin amerikan të avionit të gjeneratës së re “F-35 Lightning II”. Edhe pse Turqia porositi 30 nga këta avionë dhe planifikoi të blinte gjithsej 100, programi fillimisht u ngri dhe më vonë u pezullua me vendim të Shtëpisë së Bardhë dhe Pentagonit.

Arsyeja për këtë ishte vendimi i Turqisë për të blerë nga Rusia sistemin modern të mbrojtjes ajrore S-400, i cili fillimisht ishte projektuar për të rrëzuar avionët e përdorur nga vendet anëtare të NATO-s. Prodhuesi amerikan “Lockheed Martin” përfundoi gjashtë “F-35” të destinuara për Turqinë në vitin 2019, me tre të tjerë në linjën e prodhimit. Këta avionë nuk janë dorëzuar deri më sot dhe janë në hangarë në Luke AFB në shtetin amerikan të Arizonës.

E ndërsa mosmarrëveshja me SHBA-në për dorëzimin e këtyre avionëve vazhdon, Turqia po i kthehet zhvillimit të brendshëm. “TAI Hurjet” është një avion modern me një motor dhe dy pilotë, i destinuar kryesisht për zbulim, misione mbështetëse ajrore dhe trajnime pilotësh. Fillimisht, “Hurjet” ishte projektuar për të zëvendësuar amerikanin “T-38 Talon” si një avion trajnimi pilot, dhe luftëtarët “F-16″ në rolin e njësive mbështetëse në terren.

Prototipi i parë i këtij avioni u shfaq në vitin 2018 dhe deri në vitin 2020 u bënë përmirësime të mëtejshme për sa i përket sistemeve elektronike dhe zgjedhjes së motorit shtytës. Edhe pse fillimisht ishte planifikuar të përdorej “Eurojet E-200”, për motorin u zgjodh “General Electric F-404/GE-102”. Ky motor i përket klasës së njësive moderne të fuqisë “turbofan” me një sistem pas djegieje.

Që është një motor i besueshëm, dëshmohet nga përdorimi i tij në një seri të tërë avionësh të tjerë – “Douglas F/A-18”, “F-20 Tigershark”, “A-4SU Skyhawk” dhe aeroplanët eksperimentalë të gjeneratës së re “Boeing X-45”. “TAI Hurjet” u projektua gjithashtu që në fillim për të pasur aftësi të karburantit ajror (ATAR) dhe një sistem kontrolli dixhital të fluturimit me ndihmën e kompjuterit fluturues për tel.

Gjithashtu, Hurjet ka një sistem për shfaqjen e parametrave të fluturimit në vetë helmetën e pilotit (HUD), dhe aftësinë për të shfaqur imazhe në kushte nate (NVG). Avioni ka një gjatësi prej 13 metrash dhe një hapje krahësh 9.8 metra. Shpejtësia maksimale është 1.4 Mach (pak më e shpejtë se zëri), e cila është mjaft e mjaftueshme për misione mbështetëse, zbulimi dhe stërvitore. Nga ana tjetër, pesha e avionit prej vetëm 2.7 tonësh nënkupton manovrim të shkëlqyeshëm. “TAI Hurjet” ka një distancë prej rreth 2200 kilometra, dhe një lartësi maksimale fluturimi prej 13 kilometrash.

Dronët e drejtuar nga sateliti

“Anka” quhet e gjithë seria e dronëve të kompanisë “TAI”. Ai u emërua pas zogut mitik turk “Emerald Anka”, i cili ‘lind përsëri dhe përsëri’ (i ngjashëm me mitin e zogut Phoenix). Ato janë zhvilluar që nga viti 2010, dhe deri më tani janë projektuar dhe prodhuar disa gjenerata dhe versione. Qëllimi i avionit “Anka” është zbulimi elektronik, dhe përmirësimet në sistemin e radarit “SAR” (Synthetic Aperture Radar) mundësojnë lloje të tjera të misioneve luftarake.

Ashtu si “kushëriri” i tij “Bayraktar TB-2”, dhe dronët “Anka” janë të klasës “VOGLA” (lartësi mesatare, qëndrueshmëri e gjatë – lartësi mesatare fluturimi, rreze të gjatë). Versionet kryesore të këtij droni janë “Anka-B” dhe “Anka-S”. Sistemi i mbështetjes së fluturimit quhet “TUAV” dhe përbëhet nga një stacion kontrolli tokësor (GCS), një sistem komunikimi (GDT) dhe një sistem ngritjeje dhe uljeje (ATOLS). Gjithashtu, ky sistem mund të përmbajë stacione shtesë për përpunimin e sinjaleve video me rezolucion të lartë (TIES) dhe një terminal video portativ (RVT).

Dronët “Anka” janë ndër më të mirët në botë përsa i përket sistemeve të zbulimit. Kështu, mund të përdoren kamerat infra të kuqe të natës (FLiR), radari i përmendur tashmë me brez të gjerë ‘SAR/GMTI’, kamera video me ngjyra me rezolucion të lartë (EOTV) dhe shënuesi lazer i synuar (LDS). Përveç sinjalit dixhital të koduar për kontrollin e fluturimit dhe lidhjen video, të gjithë dronët “Anka” kanë aftësi “SATCOM” për drejtimin satelitor, topografinë satelitore dhe zbulimin e terrenit (Anka-S ka një antenë speciale “radome” për lidhje me satelitët).

Njësia lëvizëse përbëhet nga motori “TEI-PD170”, gjithashtu nga prodhuesi turk “Tusas/TEI”. Shpejtësia maksimale e fluturimit është 217 kilometra në orë, me një distancë deri në 5000 kilometra. Në varësi të versionit dhe konfigurimit, “Anka” mund të kalojë deri në 30 orë vazhdimisht në ajër. Droni mund të armatoset me “bomba inteligjente” “MAM-SMM”, raketa të drejtuara me lazer dhe Tubitak Bozok dhe & Roketsan Cirit, dhe me sistem antitank “L-UMTAS”.

Këta dronë janë përdorur shpesh gjatë Operacionit Mburoja e Eufratit në Siri në 2016 dhe 2017, në betejat e forcave turke të sigurisë me rebelët në rajonin e qytetit Azaz dhe zonën përreth lumit Eufrat. Dronët Anka përdoren në ushtri në mbarë botën – Kazakistani ka tre avionë të tillë, me plane për prodhim të mëtejshëm të përbashkët, Republika e Çadit ka blerë dy avionë, ndërsa Tunizia ka pesë avionë. Indonezia ka porositur gjithsej 12 avionë, ndërsa Algjeria ka porositur 10. Ushtria turke ka 8 avionë (dy për nevojat e forcave speciale), marina turke ka 8 avionë aktivë dhe forcat ajrore turke 14 avionë “Anka-B”. dhe “Anka-S”.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu