Erdogan: Aleatët e NATO-s duhet të respektojnë shqetësimet e Turqisë

Turqia po vazhdon ta kundërshtojë aplikimin e Finlandës dhe Suedisë për anëtarësim në aleancën e NATO-s. Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha këtë mëngjes se ai pret që aleatët e NATO-s të kuptojnë ndjeshmërinë e Turqisë për sigurinë.

Në një fjalim para ligjvënësve nga partia e tij në pushtet, ai përsëriti gjithashtu pikëpamjen e tij se delegacionet suedeze dhe finlandeze nuk duhet të shqetësohen të shkojnë në Turqi për të diskutuar çështjet.

Ai tha se Suedia nuk duhet të presë që Turqia të miratojë aplikimin e saj për anëtarësim në NATO pa kthyer “terroristët”.

Turqia akuzon dy vendet nordike se strehojnë anëtarë të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), një grup që ky shtet e sheh si një organizatë terroriste, dhe pasuesit e Fethullah Gulen, të cilin Ankaraja e akuzon për orkestrimin e një përpjekjeje për grusht shteti të vitit 2016, raporton BBC.

Sipas agjencisë zyrtare turke të lajmeve, Finlanda dhe Suedia kanë refuzuar dhjetëra kërkesa për ekstradimin e militantëve kurdë, të cilët Turqia i përshkruan si terroristë.

Pa mbështetjen e të gjithë anëtarëve të NATO-s, Suedia dhe Finlanda nuk mund t’i bashkohen aleancës ushtarake, megjithëse presidenti i SHBA Joe Biden tha dje se ishte i bindur se mund të arrihet konsensusi.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu